Slet Štěpánů

2. leden 2021
Folklorní notování
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Cimbál připravený pro Marcela Commendanta
0:00
/
0:00

Svátek pouze pro muže: po svatém Štěpánu se každoročně už téměř 40 let scházejí v Uherském Brodě muzikanti, zpěváci, tanečníci a jejich příznivci z celé republiky, Evropy, ba i ze světa, aby spolu prožili několik hodin společného veselí.

Ženám a dívkám je vstup přísně zakázán a doposud žádné se nepodařilo do tohoto svérázného a výhradně mužského společenství proniknout. Štěpáni mají svůj klub, stanovy a volí si starostu a na své každoroční "Poštěpánské posezení" neboli PoPo se velmi těší. Rok 2020 byl historicky prvním, kdy se folklorní Štěpáni z celého světa nesešli. Připomínku minulého sletu Štěpánů připravila Markéta Ševčíková.

autor: Markéta Ševčíková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.