Sobota: Umíte naslouchat druhým?

16. září 2017

S přibývajícími roky u mnoha lidí mizí schopnost či ochota poslouchat. No schválně, co děláte, když vám někdo něco vypráví? Mlčíte nebo spíše máte potřebu mu odpovídat, radit, říkat mu své názory, kritiku? Myslíte, že opravdu umíte naslouchat druhým?

Většina z nás neposlouchá druhé, abychom jim porozuměli, ale abychom jim mohli odpovídat. Tvrdí to Rami Bleckt, autor knihy Umění naslouchat a být slyšet. „Během rozhovoru se snažíme druhému radit, říkat své názory. Ale nasloucháním bychom mu pomohli více, než když mu něco říkáme,“ míní autor.

Něco na tom asi je. Dokázat neskákat do řeči, poslouchat a říct svůj názor tak, aby neublížil, ale pomohl, je proklatě těžké. A neplatí, že s přibývajícími léty získáme zkušenosti a moudrost, díky kterým to umíme. Naopak. Máme pocit: tohle známe, tohle jsme už slyšeli. Takže máme dojem, že můžeme radit, kritizovat. Zkrátka, že všechno víme.

Naslouchání ale neznamená ani pouhý souhlas a sdílení názorů. Jde o vyslechnutí, vyhodnocení, přemýšlení. Pak to je ku prospěchu vyprávějícímu i naslouchajícímu. A co vy? Dokážete naslouchat?

autor: zos
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.