Spoluzakladatelka spolku Berlička: Spojujeme ty, kteří chtějí pomáhat a ty, kteří pomoc potřebují

Za vznikem dobrovolnického spolku Berlička podle spoluzakladatelky Pavlíny Zadorožné stojí nemoc, bolest a smrt. Ale podle lidí z Berličky právě z utrpení se často rodí to největší dobro.

Na webových stránkách spolku Berlička najdete i tuto větu: „Každý ve svém životě někdy někomu pomůže. Ne proto, že by čekal odměnu, ale jen tak. Protože prostě může.“ Pronesla ji Bára, která ve svých sedmnácti letech podlehla těžkému onkologickému onemocnění a která – ač sama nemocná – se vždy snažila pomáhat druhým.

Právě tento Bářin odkaz uchopili zakladatelé spolku Berlička a vše vystihují jejich slova: „Chtěli bychom býti inspirací, protože existuje nepřeberné množství způsobů a příležitostí, jak pomoci rodinám, kterým se ze dne na den v důsledku závažné diagnózy obrátí život úplně naruby. Každá ‚kapka‘ podpory má smysl.“

Povídání, plné silných příběhů, radosti ze života i hledání cest v náročných situacích se spoluzakadatelkou Berličky, dobrovolnicí v Hospici na Svatém Kopečku, učitelkou angličtiny, mámou dvou dětí Pavlínou Zadorožnou si poslechněte v kompletním rozhovoru.

Všechny hosty a rozhovory z pořadu Větrník najdete i na webu Českého rozhlasu Olomouc nebo v podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.