Správnému dýchání napomůže správné sezení. Jak na to? Poradil odborník Martin Dvořáček

14. listopad 2023

Jak správně dýchat, abychom svému organismu dopřáli co nejvíc životodárného kyslíku? V Dobré radě jsme se ptali Martina Dvořáčka, člena výkonného výboru profesní organizace fyzioterapeutů, specialisty na dechovou rehabilitaci z Katedry fyzioterapie Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého.

Nádech, výdech a nedýchat, slyšíme často u lékaře. Jedná se v podstatě o tři fáze dechu, z nichž každá plynule přechází v tu další. Klidné a rovnoměrné dýchání je pro naše zdraví velmi důležité, protože harmonizuje tělo i mysl. Naopak rychlý a povrchní dech může způsobit stres, napětí a bolesti. Většina lékařů se shoduje, že lidé dýchají nesprávně a nevědomky si způsobují mnoho zdravotních komplikací.

Jak tedy správně dýchat, abychom svému organismu dopřáli co nejvíc životodárného kyslíku? Dýchat bychom měli neslyšně, nosem a prodechnout hezky přes bránici jakoby „do břicha“, nikoli jen do hrudníku.

Trénovat správné dýchání musíme vědomě. Pomůže nám k tomu velmi už správný způsob sezení. Jak má vypadat? Jak můžeme dech trénovat ať sami, nebo za pomoci odborníka?

Poslechněte si dobré rady fyzioterapeuta Martina Dvořáčka.

Pořad Dobrá rada můžete ve vysílání Českého rozhlasu Olomouc poslouchat a ptát se hostů každé úterý od 10:04.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.