Srdeční selhání známe už od dob starého Egypta, upozorňuje internista Karel Navrátil
Srdeční selhání nemá vlastní definici, je to soubor klinických příznaků, které jsou podpořené nálezem poruchy funkce srdce. „O chronickém srdečním selhání se mluví jako o epidemii 21. století,“ upozorňuje primář Interního oddělení olomoucké Vojenské nemocnice Karel Navrátil.
Prvním signálem nemoci je nevýkonnost. Následují dušnost při běžné námaze, noční buzení kvůli dušnosti, otoky dolních končetin, nechutenství, zvýšené močení a vykašlávání pěny.
Nesmírně důležitá je podle MUDr. Navrátila prevence srdečního selhávání. „Pokud člověk přijde k lékaři včas, je snadněji a lépe léčitelné.“ Doporučuje věnovat se pravidelně svému tělu, sledovat, jestli máme v pořádku výkonnost a zdatnost, kvalitní spánek, vyváženou stravu a dostatek pohybu.
Důležitá je v případě potíží podrobná anamnéza a fyzikální vyšetření pacienta. „Hned poté EKG, laboratorní odběry, radiodiagnostické metody, jako např. rentgen srdce a plic. Už toto stačí k diagnostice srdeční selhání,“ říká primář Karel Navrátil.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.