Srdeční selhání známe už od dob starého Egypta, upozorňuje internista Karel Navrátil

16. květen 2024

Srdeční selhání nemá vlastní definici, je to soubor klinických příznaků, které jsou podpořené nálezem poruchy funkce srdce. „O chronickém srdečním selhání se mluví jako o epidemii 21. století,“ upozorňuje primář Interního oddělení olomoucké Vojenské nemocnice Karel Navrátil.

Prvním signálem nemoci je nevýkonnost. Následují dušnost při běžné námaze, noční buzení kvůli dušnosti, otoky dolních končetin, nechutenství, zvýšené močení a vykašlávání pěny.

Nesmírně důležitá je podle MUDr. Navrátila prevence srdečního selhávání. „Pokud člověk přijde k lékaři včas, je snadněji a lépe léčitelné.“ Doporučuje věnovat se pravidelně svému tělu, sledovat, jestli máme v pořádku výkonnost a zdatnost, kvalitní spánek, vyváženou stravu a dostatek pohybu.

Důležitá je v případě potíží podrobná anamnéza a fyzikální vyšetření pacienta. „Hned poté EKG, laboratorní odběry, radiodiagnostické metody, jako např. rentgen srdce a plic. Už toto stačí k diagnostice srdeční selhání,“ říká primář Karel Navrátil.

Pořad Apatyka poslouchejte a zapojte se do něj svými dotazy každý čtvrtek od 10:04. Záznam si následně můžete poslechnout ZDE na webu.

Spustit audio