Stará textilní továrna v Žamberku slouží jako unikátní Muzeum starých strojů
Na ruiny starých nefunkčních továren bývá velmi smutný pohled. Kdykoliv proto v některé z nich vznikne muzeum nebo galerie, je to vždycky dobrá zpráva. Zářným příkladem je komplex bývalé textilní továrny v Žamberku v Pardubickém kraji, ze které parta nadšenců udělala Muzeum starých strojů.
V současné době má už na dvě stovky exponátů. V halách stojí obrovské parní stroje nevyčíslitelné historické hodnoty. K vidění jsou zde ale i stabilní motory, automobiloví veteráni či obráběcí zařízení.
Parta nadšenců ze Žamberku založila neziskovou organizaci, jejímž cílem je záchrana a renovace historické techniky, která představuje vývoj našeho průmyslu v minulém a předminulém století. Na provoz muzea si vydělávají renovací strojů a vozidel a hlavně se snaží o získání dotací.
Nejstarším strojem v expozici je Evening a Porter anglické výroby z roku 1901. Právě tato firma byla prvním výrobcem parních válců. Dále zde stojí nákladní automobil s nápisem ŠKODA na přední straně kapoty. Byl vyrobený v plzeňské Škodovce na základě anglické licence. Závod po válce hledal pro uvolněné kapacity mírovou výrobu. Sentinel je velmi vzácným exponátem, na celém světě existují pouze tři kusy. A trvalo velice dlouho, než jej majitelé muzea získali.
Muzeum nabízí i ladné tvary veteránů
Další hala je plná malých i velkých stacionárních motorů, nástupců parních strojů. Některé z předváděných strojů pracovaly v maličkých dílnách, jiné zase poháněly celé mlýny. Na stěnách si můžete prohlédnout dobové fotografie dosvědčující, jak tito železní pomocníci sloužili lidem.
Pro fajnšmekry je v muzeu připravena hala s veterány. Od majestátních limuzín, kdy jedna z nich z roku 1902 sloužila i na císařském dvoře Ferdinandu d´Este. Poháněla ji pára, ale vytápěl benzín.
Muzeum starých strojů pořádá dvakrát do roka Den otevřených dveří, kde můžete vidět většinu historické techniky v chodu. Kdy, to se dozvíte na webových stránkách muzea: www.starestroje.cz. Ovšem pokud chcete vidět unikáty dříve, stačí se v muzeu telefonicky objednat.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Když Ukrajinci zaútočili, obrana chyběla. Ruský gubernátor čelí obvinění ze zpronevěry miliardy rublů
-
U italské Neapole se zřítila lanovka. Čtyři lidé zemřeli, jeden člověk je vážně zraněný
-
ŽIVĚ: Dynamo Pardubice hraje ve finále s Kometou Brno 1:1. Radiožurnál Sport vysílá přímý přenos
-
Zelený čtvrtek přinesl teplotní rekordy na víc než polovině stanic. V Karvinné naměřili 28,4 stupňů