Středeční Noční linka: Místa, která už nejsou

12. prosinec 2018

Na která místa, která už nejsou, vzpomínáte právě vy? A jak ta místa vypadají dnes?

Neustále se mění podoba ulic a měst jako takových, ale i vesnic. Stěhují se obchody, bourají se domy a staví nové. Budují se dálnice a silniční obchvaty, staví se obrovská nákupní centra. A když se vydáte do míst vašeho dětství, kde jste běhali po lese a sedávali u studánky pod starou lípou, najdete místo toho třeba lyžařský areál, nebo wellness centrum.

Když se projdete po městě či vesnici, kde jste strávili kus svého života, zastavíte se třeba před nějakým místem a vzpomínáte, co na něm bylo kdysi? Vyprávíte svým dětem nebo vnoučatům, že tady kdysi bývala cukrárna, tady měl ordinaci moc hodný pan doktor, tam jsem chodil tatínkovi pro pivo, tady jsme chytli raky v potoce a podobně? Máte s těmi místy spojený nějaký zážitek či příběh?

autor: zos
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.