Strhující historií bývalé židovské čtvrti v Boskovicích vás provede naučná stezka
Někdejší židovská čtvrť v Boskovicích na jižní Moravě dýchá dodnes neopakovatelnou atmosférou. Dozvědět se víc o osudech jednotlivých domů i jejich obyvatel umožňuje naučná stezka se sedmadvaceti zastaveními, kterou vás navíc může provést se zasvěceným výkladem i průvodce.
„Naučná stezka se datuje od roku 1999 a je to zásluha našeho velmi aktivního občanského sdružení Klub přátel Boskovic. Na každém zastavení je instalovaná mosazná destička se základními údaji. Byl také vydán tištěný průvodce v české, německé a anglické verzi. Návštěvník si může projít město sám anebo využít průvodcovskou službu,“ popisuje průvodkyně Helena Janíková.
Před druhou světovou válkou stávalo v židovské čtvrti 138 domů. Na konci války a hlavně za minulého režimu bylo zbořeno přes 60 objektů, mezi nimi dokonce i dvě synagogy. Domy, které přežily, jsou dnes většinou v soukromých rukou a jejich majitelé je pečlivě udržují.
„Jsou zde vinotéky, antikvariáty anebo kavárny. Naštěstí už mizí takové nepříjemné věci, jakými byly herny. V posledních letech se dokonce stalo jakousi módou v židovském městě bydlet anebo podnikat,“ dodává Janíková. Návštěvníky tak může při prohlídce malebných uliček rušit snad jen automobilový provoz.
Chloubou Boskovických je židovská rituální lázeň mikve, kterou se podařilo v suterénu jednoho z domů objevit a zpřístupnit teprve nedávno. „Bylo to až v roce 2002. Do té doby majitelé ten prostor nepoužívali, byly v něm nánosy zbytků uhlí a teprve při úklidu byla objevena tato nádržka,“ nadšeně popisuje průvodkyně. Autentičnost mikve potvrdili odborníci z Prahy a Brna.
V boskovickém židovském městě samozřejmě nechybí ani synagoga. Původně tu ale stávaly tři. Přestože všechny přežily i válku, v období totality byly dvě synagogy zbořeny. Ta, která zůstala, dnes už neslouží náboženským účelům, ale jako místo, kde se pořádají koncerty anebo komornější divadelní představení.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
ŽIVĚ: Sparta dotahuje proti Feyenoordu manko, prohrává 2:4. Radiožurnál Sport vysílá přímý přenos
-
Slovenský parlament schválil ‚bič na lékaře‘, který je má přes výpovědi udržet v práci
-
Plaga: Ministr Bek je tragický. Babiše chci znovu přesvědčit, že se investice do školství vyplatí
-
Musk je prvním člověkem, jehož jmění překonalo 400 miliard dolarů. Pomohlo mu zvolení Trumpa