Suchardův dům v Nové Pace vznikl kvůli svatbě. Zdobí ho bohatá sgrafitová fasáda
Suchardův dům v Nové Pace v Královéhradeckém kraji patří vedle paulánského kláštera k mimořádným symbolům města. Sídlo bylo a dodnes je útočištěm umění: nechal jej totiž postavit slavný rod Suchardů - malířů, řezbářů a sochařů. Na místě dvou původních domů vznikl nejprve ateliér a v letech 1895 až 1896 pak novorenesanční Suchardův dům.
Unikátní umělecké dílo s bohatou sgrafitovou výzdobou vzniklo podle projektu Otakara Wolfa v duchu Wiehlovy české renesance a nakonec podle pozměňujících návrhů Antonína Cechnera za dohledu Jaroslava Breta. Na výzdobě fasády se podíleli všichni členové rodiny Antonína Suchardy mladšího, jeho syn Stanislav Sucharda i dcera Anna.
„Kvůli ní byl vlastně dům postaven, aby se zde mohla 23. listopadu 1896 konat její svatba s profesorem Aloisem Boudou. Svědky na svatbě byli Mikoláš Aleš a Stanislav Sucharda. Suchardové ale v Nové Pace dlouho nezůstali a přestěhovali se do Prahy, kde Stanislav nechal postavit v Bubenči dvě vily,“ dodává Miloslav Bařina, bývalý ředitel novopackého muzea, které dnes v Suchardově domě sídlí.
Zakladatelem umělecké tradice rodu Suchardů byl Jan Sucharda starší, který se narodil v roce 1770. Je to až neuvěřitelné, ale výtvarná rodinná tradice trvá dodnes. Suchardové tvořili pomníky, náhrobky, sochy, betlémy a loutky. Nejslavnějším ze Suchardů byl Stanislav Sucharda (1866 – 1916), autor pomníku Františka Palackého v Praze. Jeho mladší bratr Vojtěch (1884 – 1968) je zase autorem apoštolů na Staroměstském orloji, vytvořil 250 hlavic pilířů v chrámu svatého Víta a založil scénu Říše loutek. Jejich sestra Anna Boudová byla matkou známého ilustrátora Cyrila Boudy.
„V historické expozici muzea v Suchardově domě se návštěvníci mohou na konkrétních ukázkách setkat se skutečně pozoruhodnou minulostí a kulturní atmosférou města, na kterou měly vliv výrazné povahové vlastnosti obyvatel, charakter krajiny a cosi mezi nebem a zemí,“ přibližuje Miloslav Bařina.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Bidenova administrativa byla velmi úspěšná. Slabším momentem byl odchod z Afghánistánu, říká Klvaňa
-
Na východě Slovenska zaútočil student nožem, dva lidé zemřeli. Podezřelého policie zadržela
-
Tureček: Příměří bude Izrael stát propuštění teroristů a povstalců. Tvrdí ale, že Hamás stejně zničí
-
Australského učitele bojujícího za Ukrajinu mohli popravit Rusové. Canberra chystá odvetu