Súchovská republika znovuobjevená

1. listopad 2013

Když jsem se prvně začetl do posledního Bystřinova díla, které vyšlo na jaře 1926 ve vyškovském nakladatelství Františka Obziny v nákladu 1500 výtisků, bylo mi jasné, že jeho kroniku mládí musím a chci zprostředkovat rozhlasovým posluchačům.

"Po dlouhých letech ocitl jsem se zase jednou v oblasti mé milé Javoriny. Nedalo mi to – musil jsem k ní opět zavítat, oživit vzpomínky bujarého mládí a rozloučit se s ním. Kráčelo se mi dobře, že jsem nechával pozadu i ščouplého svého syna. Srdce poslouchalo – nebuchalo a nepřeskakovalo… Kdyby turistický klub uherskobrodský byl značkoval také na rozcestích, ne jen na cestě rovné jako šňůra, byla by se uspořila nejedna čtvrthodinka zacházky! Už jsme hore a pozíráme s rozkoší na Pováží. Vlevo vzadu Sršatec a pohraniční vrchy mezi Broumovem a Iľavou – proti nim tušíte panské sídlo magnáše Jožky Uprky, Klobušice. Ale s Javoriny ho neshlédnete – to byste musili zajet do Teplé nebo do Iľavy a kousek cesty zaprášenou státní silnicí k majstrovi, který by vás ve známé své vlídnosti přivítal v nádherném parčíku přívětivým: Co tu chcete?"

Tvorba rodáka z Věrovan u Olomouce JUDr. Ferdinanda Dostála, publikujícího pod uměleckým pseudonymem Otakar Bystřina (1861–1931), není nijak košatá a v kontextu české beletrie ani přelomová. Nelze jí ale ani v nejmenším upřít humor, nadsázku, komentátorsky přesný pohled na život končícího mocnářství, ze kterého se posléze vyloupla masarykovská republika.

Bystřina je vtipný glosátor, malíř svérázných hanáckých figurek, jejich nesmlouvavý kritik, i obdivovatel. Prvně jsem se s jeho jménem setkal ve studii doc. Jiřího Skaličky z FF UP. Stěžejním Bystřinovým opusem podle něj je Hanácká legenda. V olomouckém rozhlase byla natočena roku 1949 v režii Josefa Svátka, po srpnu 1968 byla smazána.

Nová nahrávka vznikla v podání Ladislava Lakomého a olomouckých herců v roce 2007. Od té doby jsem s Ladislavem Lakomým natočil mnohé další Bystřinovy humoresky. Na Súchovskou republiku nedošlo, nevěděl jsem o ní. Návrat tedy až nyní.

Začátek vzniku „ republiky“ sahá k roku 1882, kdy se kolem súchovského učitele Matúše Beňi, rodáka z Brodku u Přerova, seskupila skupina mladých lidí – kulturních nadšenců. Byla to svobodná, svébytná a přísnými, byť nepsanými zákony řízená parta, která svou výtvarnou, sběratelskou a literární činností působila buditelsky na široké okolí.

Výlet na Horňácko, do kraje malíře Jožky Uprky a pábitelů ze Súchova pro rozhlas připravil Jaroslav Bařinka. Hudbu složil Richard Mlynář, hrají Václav Zapletal a Roman Höpfler. Vypráví Miroslav Hruška. Poslouchejte v premiéře od pondělka 2. do pátku 6. prosince 2013 ve 22 hodin na Dvojce Českého rozhlasu.

autor: Michal Bureš
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

Zmizelá osada

Koupit

Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.