Svatohorské schody jsou dlouhé 450 metrů a spojují poutní místo a Příbram
Zastřešené a zděné barokní Svatohorské schody vedoucí na vrchol Svaté Hory u Příbrami jsou dlouhé 450 metrů a spojují od roku 1728 poutní místo a Příbram.
Schody tam stávaly už dříve, ale v té době dřevěné a nekryté. Postupem času je nechali jezuité pro ochranu poutníků před nepříznivým počasím zastřešit alespoň dřevem.
Barokní schody vznikly ve spojitosti s rozsáhlou přestavbou a rozšířením svatohorského komplexu. Měly být honosné, ale nakonec pro nedostatek prostředků byla zvolena levnější varianta výstavby.
Během historie je ničila nejen rozpustilá mládež, ale také kramáři. Ti v nich prodávali své zboží a dělali do jejich střechy velké otvory, aby na svůj krámek lépe viděli. Ve druhé polovině 20. století tuto památku znehodnotili svými malbami vandalové.
Další ranou byl požár, který vypukl v roce 1978. Následně byly schody uzavřeny a díky Nadačnímu fondu pro Svatohorské schody byly mezi lety 1992 až 1993 opraveny.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://olomouc.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://olomouc.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.