Titul ‚Královský golfový klub‘ udělila mariánskolázeňskému hřišti sama britská královna Alžběta II.
Moderní historie golfu se začala psát ve Skotsku v patnáctém století. Její prapočátky někteří hledají ve starořímské hře paganica, jiní zase v Číně.
V Českých zemích se golf začal hrát až počátkem 20. století. Prakticky ve stejné době zahájila provoz hřiště v Karlových Varech a Mariánských lázních. To karlovarské však zhruba po 30 letech zaniklo a golfisté se přesunuli do nového areálu. Kdežto hřiště mariánskolázeňské funguje dodnes. Provoz na něm slavnostně zahajoval v srpnu roku 1905 britský král Edward VII. Ten v západočeských lázních strávil mnoho sezón, přijížděl vždy v srpnu na tři až čtyři týdny. Jeho doprovod býval minimální, spokojil se s obsluhou hotelového personálu. V králově suitě však bývali, možná trochu překvapivě, dva detektivové a dva šoféři. Dopoledne se věnoval léčebným procedurám, odpoledne chodil na procházky. A hrál golf.
Po přestřižení inaugurační pásky se král podepsal zlatým perem do pamětní knihy a zároveň se stal prvním zakládajícím členem klubu. Nesporným vyvrcholením historie mariánskéholázeňského golfového klubu je právo užívat titul „Královský golfový klub“ (Royal Golf Club). V roce 2003 ho hřišti udělila britská královna Alžběta II. a brzy potom areál navštívila Jeho královská Výsost princ Edward, hrabě z Wessexu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...