U Ostravy stojí kopec plný žáru, na kterém se v zimě nikdy neudrží sníh
Halda Ema se nad Ostravou na břehu řeky Ostravice tyčí díky černé minulosti města do výšky více než tří set metrů. Za dobu dolování uhlí z několika okolních dolů bylo bezpočet tun hlušiny navezeno na místo, které je dnes technickou památkou.
Pokud se chystáte na haldu vyrazit, nemusíte se obávat extrémně náročného výstupu. Co se vám ale rozhodně vyplatí, jsou dobré boty. Upravenou cestu z městských částí vystřídají po chvíli na značené turistické trase lesní pěšiny a poté kamenitý a prašný terén vzhůru.
„Šlapeme převážně po horninách české části hornoslezské pánve, protože ta hlušina z dolů, která tady byla sypaná, to je ten karbon. Jsou to jílovce, pískovce, tu a tam takzvané brousky, což jsou vlastně sopečné horniny, ztužený sopečný prach smíchaný s nějakým pískem,“ vyjmenovává geoložka Ostravského muzea Eva Mertová, která během sezóny doprovází na haldu exkurze.
Před rekultivací v 60. letech 20. století byl ale na haldu navezen i jiný materiál – převážně písek a ornice. Porost haldy tak tvoří kromě náletových dřevin, jako jsou břízy a akáty, také okrasné listnaté stromy a jehličnany. Daří se tu i některým neobvyklým teplomilným druhům zvířecí říše, mimo jiné hmyzu původem z Indie a Austrálie, který sem z ciziny doputoval pravděpodobně spolu s dováženou železnou rudou.
Od roku 1952 stále hoří
Podle dochovaných údajů začala halda hořet kolem roku 1952. Hlavní požár se podařilo uhasit o dvacet let později, přesto stále doutná a uvnitř kopce je teplota kolem 1.200 stupňů Celsia. Během výpravy na haldu se o tom turisté mohou přesvědčit na vlastní oči. Stezka je lemována průduchy, které se tvoří samovolně a proudí jimi do haldy vzduch podporující proces prohořívání. Naopak ven se z průduchů linou nažloutlé čmoudíky, které jsou často jak vidět, tak i cítit.
I proto kopec působí místy až magicky. Halda si stále sedá, a tak se také různí údaje o její současné výšce - možná měří 315 nebo také 325 metrů. Každopádně, pokud se vyšplháte až na vrchol haldy Ema, stanete na jednom z nejvýše položených míst Ostravy s výhledem do širokého okolí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Ze světa lesních samot
Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Bradáčová si vyžádala spis k možným podvodům s reklamou na Čapím hnízdě. Prověří odložení kauzy
-
Očekávat, že Rusko uposlechne Mezinárodní agenturu pro atomovou energii, by bylo naivní, říká analytik
-
Stáváme se oběťmi manipulátorů, varuje historik Lukeš. Radí vyměnit mobil za knihu
-
ONLINE: Ruská vojska v noci opět ostřelovala Charkov, střely zasáhly obytný dům a tramvajové koleje