U přechodů pro chodce v Olomouci se objevily siluety obětí dopravních nehod. Varují před nebezpečím srážky auta s chodcem

20. srpen 2019

Silueta oběti dopravní nehody teď u některých přechodů v Olomouci varuje chodce před možným nebezpečím. Kampaň České asociace pojišťoven Nepozornost zabíjí upozorňuje na rizikové chování právě chodců, kteří se při kontrole mobilního telefonu nevěnují dopravní situaci. 

„Má v ruce mobil a nedívá se ne cestu,“ uvažuje nahlas Martin, který právě přešel jeden z nejrušnějších přechodů na třídě Svobody v Olomouci. A na chvíli se zarazil při pohledu na siluetu člověka vytvořenou bílou páskou na chodníku. Ta připomíná oběti dopravních nehod.

„Jo, je to dobré, ale člověk si víc všimne, když to vidí před sebou než na zemi. Je pravda, že někdy jdu s mobilem v ruce a dívám se spíš do telefonu než na cestu,“ dodává Martin.

Siluetu u přechodu a nápis Nepozornost zabíjí si prohlíží také paní Kateřina. „Už se mi to stalo několikrát. Řídila jsem auto a přechází chodci, vůbec se nepodívají. Nejlepší by bylo, kdyby nepoužívali mobily na ulici,“ dodává paní Kateřina.

Kampaň České asociace pojišťoven ve spolupráci s Besipem s názvem Nepozornost zabíjí loni mířila na používání mobilu za volantem. Teď naopak upozorňuje na nebezpečí chodce. U přechodu je se mnou koordinátor Besipu Miroslav Charouz.

„Před chvilkou proti nám šla paní s telefonem na uchu. Ten člověk v tu chvíli vůbec nevnímá, že ho může něco srazit. Nemusí to být ani auto, ale třeba cyklista,“ vysvětluje a dodává, že nejde o ojedinělé případy. „Já si myslím, že ten problém je opravdu závažný a bude stále větší. Nejde už v podstatě ani o telefonování, ale opravdu spousta zejména mladších sleduje sociální sítě a to je opravdu fenomén, který bude do budoucna obrovským problémem.“

Podle policejních statistik, které zveřejnila asociace na stránkách kampaně, se při nehodách v Olomouci mezi lety 2013 a 2018 zranily tři stovky chodců. Osm z nich zemřelo.

Stránky kampaně Nepozornost zabíjí nazleznete ZDE.

autor: tas
Spustit audio