Uplynulo 80 let od největší letecké bitvy nad protektorátem Čechy a Morava. Památníky na padlé americké letce jsou po celé Hané
Na střední Moravě se přesně před 80 lety odehrála největší letecká bitva nad tehdejším protektorátem Čechy a Morava. Trvala sice jen zhruba půl hodiny, k zemi se ale za tu dobu zřítilo skoro 70 německých a amerických letounů. Památníky na padlé americké letce jsou rozeseté po celé Hané. Vzpomínají na ně třeba i v Troubkách na Přerovsku.
Hrob a pomník věnovaný šesti americkým letcům posádky bombardéru B-24 Liberator kapitána Thomase Vesta se nachází uprostřed hřbitova v Troubkách. „Je tady památník, kde je pohřbeno šest z deseti členů posádky,“ popsal profesionální pilot a amatérský historik Jan Hlavačka.
Unikátní je především to, že ostatky letců zůstaly v Troubkách i po válce. „Místní farář dojednal s německou posádkou letiště v Přerově, aby piloti byli pohřbeni zde. A následně dojednal i souhlas rodin zemřelých, aby jejich ostatky zůstaly v Troubkách,“ vysvětlil Hlavačka.
Vzpomínkové akce na Přerovsku
Památníky na sestřelené letce jsou rozeseté po celé Hané – v obcích jako Brodek nebo Rokytnice. Podle Hlavačky byla právě Haná jedním z míst s největším počtem zřícených letadel během této krátké, ale intenzivní bitvy. „Pravděpodobně tady došlo k prvnímu útoku, při kterém spadly tři nebo čtyři letadla,“ uvedl.
Každých pět let pořádá přerovská pobočka Svazu letců vzpomínkovou akci na tuto historickou událost. Dušan Krpec, jeden z pořadatelů, vzpomíná na setkání s přímými účastníky bitvy. Jak z německé, tak americké strany.
„Odpustit jsme odpustili, ale zapomenout nemůžeme.“
Setkání bývalých nepřátel byla podle Krpce velmi emotivní. Příkladem je moment, kdy se veteráni potkali s českým stíhacím esem Františkem Peřinou. „Bylo to úžasné, protože si bývalí nepřátelé podali ruce. Generál Peřina tehdy prohlásil: ‚Odpustit jsme odpustili, ale zapomenout nemůžeme.‘“
Krpec zdůrazňuje, že tito mladí letci, často teprve dvacetiletí, bojovali v extrémních podmínkách o přežití. „Když se po letech setkali, uvědomili si, že proti sobě vlastně osobně nic neměli. Byli to mladí kluci, kteří stáli proti sobě kvůli válečným událostem,“ dodal.
Publikace Dva pohledy na oblohu
Jan Hlavačka tyto vzpomínky sestavil do publikace Dva pohledy na oblohu, která se zaměřuje na příběhy účastníků z obou stran konfliktu. Kniha oficiálně vychází právě v úterý 17. prosince 2024, symbolicky v den 80. výročí této letecké bitvy.
Vzpomíná se také v Libině na Šumpersku
17. prosince 1944 bylo nad Libinou pošmourno a jen zvuk leteckých motorů prozrazoval, že tudy přelétá bombardovací svaz amerického letectva. Už o pár minut později se na nebi rozpoutal lítý boj mezi bombardéry a stíhačkami luftwafe. Dva bombardéry byly nad Libinou sestřeleny a dopadly v okolí obce. Dodnes si je místní připomínají na pomníku padlých. Po stopách letecké bitvy jsme se vypravili s místním rodákem a odborníkem na letectví Ladislavem Míkou.
Chcete mít zprávy (nejen) z vašeho kraje pořád při ruce? Odebírejte Zprávy ČRo Olomouc ve svých podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Ruští představitelé si nemohou být jisti životem. Smrt generála posílí ukrajinskou morálku, říká expert
-
Hokejisté Sparty po velkém obratu postupují do semifinále Ligy mistrů, švédské Växjö porazili 6:4
-
Prezident podepsal rozpočet. Fiala se Stanjurou mu garantovali, že dodrží plánovaný schodek 241 miliard
-
Vlny mají šanci na Oscara. Příběh o sovětské okupaci se dostal do užšího výběru o nejlepší zahraniční film