Úterní Noční linka: Hory, moře, nížiny. Kam to v létě táhne vás?

8. červen 2021

Rádi šlapete či šplháte po horách? Nebo jsou na vás hory moc chladné, preferuje pohodovou cyklistiku v nížinách a léto si bez tepla u moře neumíte představit?  A zažili jste ještě dobu tzv. ROH zájezdů? A třeba organizovanou dovolenkovou zábavu ve stylu filmu Anděl na horách a na dovolené? Jaké to tehdy bylo?

Na světě existuje 14 osmitisícových vrcholů. Skály a hory jsou krásné tím, že nám umožňují blížit se hranicím svých schopností. Vždyť hledání vlastních hranic přináší velké vzrušení. Stejně asi jako u všech sportů nebo jiných činností, kde jde o život. A k tomu se přidává nezměrná nádhera horské přírody, její čistota, a taky velikost. Možná jste ale spíš patřili vždy k těm, kteří vzrušení tohoto typu nikdy nevyhledávali a spíš potřebujete ke štěstí pohodu v nížinách a dokonalý relax u moře…

A možná jste si v životě vždy dokázali užít obojí. A možná ještě patříte ke generaci, která zažila podnikové zájezdy. V zimě do Krkonoš či do Tater, v létě autobusem třeba do Bulharska. Jak na tyto dovolené vzpomínáte? Jaké to tehdy bylo?

Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.