Úterní Noční linka: Jaké byly zimy vašeho dětství?

15. leden 2019

Jaké byly zimy vašeho dětství? Pamatujete, kolik bývalo sněhu a jak se držel až do jara? Zažili jste ve škole uhelné prázdniny? Dokázali jste si jako děti zimu pořádně užívat? 

Letošní zima přináší co do počasí vpravdě neobvyklé zvraty. Tak například na Hané…. Dva dny jiskřivý sníh, který nám křupe pod nohama, pak se ráno probudíme a vidíme jen kaluže vody na cestách a do toho - místo sněžení - začne pršet.
Pamatuju si, jaká bývala zima za mého dětství na Bruntálsku a na Valašsku. Prostě napadl sníh a zůstal až do jara. A nebyl to jen nějaký poprašek! Někdy se stalo, že jsme večer šli spát a sněžilo. Ráno jsme na sníh skoro dosáhli z okna dědečkovy chaty, z planěk na plotě čouhalo sotva 10 cm. Pamatuju, že bývalo tolik sněhu, že jsme v něm hrabali tunely. Ty jsme propojovali , abychom jimi mohli prolézat. Sáňkování kolem domu bývalo na denním pořádku. V posledních mnoha letech takové sněhové nadílky už nejsou. Jaké byly zimy vašeho dětství?.

autor: zos
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.