Úterní Noční linka: Jezdili jste na letní tábory?

2. červenec 2019

Jezdili jste na letní tábory? A bavily vás? Poslali byste dnes dítě na letní tábor?

První dětské tábory pocházejí pravděpodobně ze Spojených států. V roce 1861 tam první tábor založil Frederick W. Gun. O další rozvoj se zasloužily dětské organizace, hlavně skautské. První skautský tábor se konal už v roce založení organizace 1907, v Čechách byl první v Lipnici v roce 1912. Středoškolský profesor A. B. Svojsík tehdy vyrazil se svými svěřenci 13. července pěšky od pražské žižkovské reálky k Lipnici nad Sázavou. Příští rok již tábořilo 15 skautských skupin a od té doby se tábory staly nedílnou náplní letních prázdnin většiny dětí.
Současnou podobu dětských táborů ovlivnily také pionýrské tábory. Byly zakládány ve všech státech socialistického bloku, v Sovětském svazu jich bylo na 40 tisíc. Nejznámější byl tábor Artěk, založený v roce 1925. Za dobu jeho existence jím prošel milion dětí, včetně mnoha z Československa, protože zdejší tábory byly mezinárodní.

autor: zos
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Tohle není povídání na dobrou noc, k zamyšlení určitě.

moderátor Jan Pokorný

tata.jpg

Tata a jeho syn

Koupit

Autorské povídky známého divadelníka a spisovatele A. G. v jeho vlastním podání. Tata a jeho syn je sbírkou úsměvných příběhů na motivy skutečných událostí, ovšem ve skutečných kulisách a především ve skutečné době.