Úterní Noční linka: Máte rádi své křestní jméno?

19. březen 2019

Máte rádi své jméno? Znáte jeho význam? A odpovídá vaší povaze? Podle čeho jste vybírali křestní jména pro své děti? A čím se inspirovali vaši rodiče, když hledali jméno pro vás?

Dnes má svátek Josef. Je to u nás tradiční jméno hebrejského původu, které stále patří mezi třicítku nejoblíbenějších. Dnešní rodiče ale přece jen dávají přednost Sofiím, Jakubům, Eliškám, Adamům. Stále častěji se objevuje také Emma a Amálie, Kiara či Tamika.
Každý z nás se jistě už někdy setkal také s významy jmen. Jen málo rodičů však při výběru jména svému dítěti bere na jeho význam ohled. Dnes se klade důraz hlavně na originalitu nebo rodinnou tradici. Přitom prý právě jméno, které dostaneme při narození, ovlivní naši budoucí povahu a charakter. Dokonce jméno působí na psychiku jeho nositele. Všem těmto vlastnostem ale lidé v dnešní moderní době moc nevěří. Z průzkumů vyplývá, že jenom velmi malé procento rodičů přemýšlí nad významem jména svého dítěte.

autor: zos
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.