Úterní Noční linka: Patří bicykl do vašeho života?
Vzpomenete si ještě na své první kolo? Kdy jste se na kolo poprvé posadili? Kdo vás na kole učil jezdit? Patří bicykl i dnes do vašeho života? Co jste s ním všechno zažili?
Zítra si připomínáme narození Bohuslava Rameše (4. 3. 1895), svého času nejúspěšnějšího českého cyklisty. Bicyklu zůstal věrný celý život a dožil se krásných osumdesáti šesti let. Mimochodem, věděli jste , že první náznaky vytvoření jízdního kola jako dopravního prostředku sahají na počátek 19. století? Základním materiálem bylo dřevo, které však nenabízelo přílišný komfort. Na těžkém dřevěném podstavci byla umístěna dvě dřevěná kola a poduška, která měla představovat sedadlo. Protože pro pohon ještě nebyly vytvořeny pedály, jezdec jej poháněl tak, že se nohama odrážel o zem. První takovéto kolo sestrojil v roce 1813 německý baron Ludwig Drais von Sauerbronn a vynález byl pojmenován "draisina". Po několika neúspěšných pokusech byl v roce 1818 patentován. K tomu, aby pan Drais přesvědčil úředníky na patentovém úřadu, musel prokázat použití kola v běžném životě. Proto v roce 1817 vyrazil na svém vynálezu z Mannheimu až k francouzským hranicím u Strasbourgu. K překonání této vzdálenosti potřeboval pouhé čtyři hodiny, zatímco chůzí ji bylo možné překonat za 16 hodin. Tento stroj byl značně nepohodlný, proto byl často nazývaný jako "kostitřas". Měl loukoťová kola se železnou obručí a dřevěný rám, na kterém se přímo sedělo. Brzdilo se patami, což bylo poněkud nepraktické. Dnešní kola jsou s těmi historickými nesrovnatelná. A že má jízda na kole pozitivní vliv na naše zdraví, není pochyb. Jestlipak k příznivcům cyklistiky patříte také vy?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.