Úterní Noční linka: Patří bicykl do vašeho života?

3. březen 2020

Vzpomenete si ještě na své první kolo? Kdy jste se na kolo poprvé posadili? Kdo vás na kole učil jezdit? Patří bicykl i dnes do vašeho života? Co jste s ním všechno zažili?

Zítra si připomínáme narození Bohuslava Rameše (4. 3. 1895), svého času nejúspěšnějšího českého cyklisty. Bicyklu zůstal věrný celý život a dožil se krásných osumdesáti šesti let. Mimochodem, věděli jste , že první náznaky vytvoření jízdního kola jako dopravního prostředku sahají na počátek 19. století? Základním materiálem bylo dřevo, které však nenabízelo přílišný komfort. Na těžkém dřevěném podstavci byla umístěna dvě dřevěná kola a poduška, která měla představovat sedadlo. Protože pro pohon ještě nebyly vytvořeny pedály, jezdec jej poháněl tak, že se nohama odrážel o zem. První takovéto kolo sestrojil v roce 1813 německý baron Ludwig Drais von Sauerbronn a vynález byl pojmenován "draisina". Po několika neúspěšných pokusech byl v roce 1818 patentován. K tomu, aby pan Drais přesvědčil úředníky na patentovém úřadu, musel prokázat použití kola v běžném životě. Proto v roce 1817 vyrazil na svém vynálezu z Mannheimu až k francouzským hranicím u Strasbourgu. K překonání této vzdálenosti potřeboval pouhé čtyři hodiny, zatímco chůzí ji bylo možné překonat za 16 hodin. Tento stroj byl značně nepohodlný, proto byl často nazývaný jako "kostitřas". Měl loukoťová kola se železnou obručí a dřevěný rám, na kterém se přímo sedělo. Brzdilo se patami, což bylo poněkud nepraktické. Dnešní kola jsou s těmi historickými nesrovnatelná. A že má jízda na kole pozitivní vliv na naše zdraví, není pochyb. Jestlipak k příznivcům cyklistiky patříte také vy?

autor: zos
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Děsivá freska válečné krajiny, u které se nepřestávám smát.

Petr Gojda, slovesný dramaturg, Centrum výroby Českého rozhlasu

Osudy dobrého vojáka Švejka

Osudy dobrého vojáka Švejka KOMPLET

Koupit

Pro jedny šťastný blb a ignorant, pro druhé vychytralý šašek. Pro nadporučíka Lukáše boží dobytek. Pro jedny ikona totálního odcizení a nihilismu, pro jiné bojovník proti válce, pro další anti světec a antihrdina. Čte Oldřich Kaiser