Úterní Noční linka: Patříte do rodiny chatařů a chalupářů?

16. duben 2019

Patříte, nebo jste také patřili, do rodiny chatařů a chalupářů?
Proč vás baví chalupaření, chataření? Sbalíte se s prvním teplým počasím, zamknete byt ve městě a stěhujete se na půl roku na chatu?

Znáte ten vtip o tom, kde u nás v Čechách byla postavena úplně první chata? No přece - na Karlštějně! A skutečně, v nadsázce řečeno jednou z prvních chat u nás byl právě Karlštejn, protože Karel IV. si ho nechal postavil nad Berounkou, aby měl kam jezdit. A na chalupu k bábince přeci odjížděl i Hurvínek… No divíte se ještě, že my Češi jsme národem chatařů a chalupářů?
Malebná roubenka s kůlovým plotem a košatými muškáty v oknech. Ideálně na kraji lesa plného hub či u rybníka. To je stále sen drtivé většiny současných Čechů. Dokládají to i průzkumy z listopadu loňského roku chatu nebo chalupu k odpočinku vlastní dokonce pětina Čechů. To je pátý nejvyšší počet v Evropě. Patříte také do této rodiny?

autor: zos
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.