Úterní Noční linka: Patříte do rodiny chatařů a chalupářů?

16. duben 2019

Patříte, nebo jste také patřili, do rodiny chatařů a chalupářů?
Proč vás baví chalupaření, chataření? Sbalíte se s prvním teplým počasím, zamknete byt ve městě a stěhujete se na půl roku na chatu?

Znáte ten vtip o tom, kde u nás v Čechách byla postavena úplně první chata? No přece - na Karlštějně! A skutečně, v nadsázce řečeno jednou z prvních chat u nás byl právě Karlštejn, protože Karel IV. si ho nechal postavil nad Berounkou, aby měl kam jezdit. A na chalupu k bábince přeci odjížděl i Hurvínek… No divíte se ještě, že my Češi jsme národem chatařů a chalupářů?
Malebná roubenka s kůlovým plotem a košatými muškáty v oknech. Ideálně na kraji lesa plného hub či u rybníka. To je stále sen drtivé většiny současných Čechů. Dokládají to i průzkumy z listopadu loňského roku chatu nebo chalupu k odpočinku vlastní dokonce pětina Čechů. To je pátý nejvyšší počet v Evropě. Patříte také do této rodiny?

autor: zos
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.