Úterní Noční linka: Šťastni navzdory nemocem

8. leden 2019

Patříte k lidem, kteří musejí žít s handicapem? Postihla vás, nebo někoho z vašich blízkých nevyléčitelná nemoc? Dokážete i přesto cítit štěstí a radovat se ze života, stejně jako totálně ochrnutý Stephen Hawking? Nebo se s postižením smířit podle vás nelze?

Britský teoretický fyzik a jeden z nejznámějších vědců vůbec, Stephen William Hawking, se narofdil právě 8. ledna 1942 v Oxfordu. Významně přispěl zejména k různým objevům v oblasti kosmologie a kvantové gravitace Pracoval na základních zákonech fungování vesmíru
Už na počátku studia v Oxfordu se projevily první příznaky jeho nemoci, amyotrofické laterální sklerózy, která napadá nervový systém a má za následek postupné ochrnutí celého těla. Nakonec přišel i o schopnost mluvit a používal ke komunikaci elektronický hlasový syntezátor. Navzdory svému postižení o sobě mluvil jako o „šťastlivci".

autor: zos
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?