Úterní Noční linka: Šťastni navzdory nemocem

8. leden 2019

Patříte k lidem, kteří musejí žít s handicapem? Postihla vás, nebo někoho z vašich blízkých nevyléčitelná nemoc? Dokážete i přesto cítit štěstí a radovat se ze života, stejně jako totálně ochrnutý Stephen Hawking? Nebo se s postižením smířit podle vás nelze?

Britský teoretický fyzik a jeden z nejznámějších vědců vůbec, Stephen William Hawking, se narofdil právě 8. ledna 1942 v Oxfordu. Významně přispěl zejména k různým objevům v oblasti kosmologie a kvantové gravitace Pracoval na základních zákonech fungování vesmíru
Už na počátku studia v Oxfordu se projevily první příznaky jeho nemoci, amyotrofické laterální sklerózy, která napadá nervový systém a má za následek postupné ochrnutí celého těla. Nakonec přišel i o schopnost mluvit a používal ke komunikaci elektronický hlasový syntezátor. Navzdory svému postižení o sobě mluvil jako o „šťastlivci".

autor: zos
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.