V Biskupicích to nevyšlo, půjde to přímo v Prostějově? Firma FCC tam chce vybudovat odpadovou linku

23. říjen 2023 21:50

Přímo v Prostějově v areálu nedaleko hlavního vlakového nádraží chce firma FCC Česká republika vybudovat linku na výrobu tuhého alternativního paliva z odpadu. Původně chtěla společnost odpadové centrum vybudovat v nedalekých Biskupicích, proti plánu se ale postavili tamní obyvatelé. Vedení Prostějova se zástupci firmy jedná, opozice požádala o svolání mimořádného zastupitelstva.

Až 50 tisíc tun odpadu ročně by mohla zpracovávat nová linka na výrobu tuhého alternativního paliva, kterou plánuje postavit přímo v Prostějově společnost FCC. Podle mluvčí Kristiny Jakubcové firma požádala o posouzení vlivu projektu na životní prostředí, takzvanou EIA. 

„Odpady, které se v zařízení budou mechanicky upravovat, to znamená třídit, nikoliv spalovat, budou pouze z kategorie ostatních, tedy ne nebezpečných. Rádi bychom zdůraznili, že celá technologie včetně přímo odpadů bude umístěna v uzavřené hale,“ zmiňuje Jakubcová.

Čtěte také

FCC původně plánovala stejnou linku v Biskupicích u Prostějova, kvůli odporu obyvatel I vedení obce ale plány nakonec zrušila. Teď řeší stavbu centra v Prostějově. Podle Jakubcové s vedením města jedná. To potvrdil i primátor František Jura z hnutí ANO.

„Tato společnost bude tedy žádat v rámci EIA o povolení, to znamená, že se bude po všech stránkách samozřejmě zkoumat, zda je vhodné toto zařízení umístit právě na tomto místě. To znamená u nás v Prostějově,“ zmínil Jura.

Obyvatelé a firmy v Prostějově ročně vyprodukují zhruba 10 tisíc tun odpadu. Například podle opozičního zastupitele Petra Ošťádala z uskupení Narovinu! může mít linka dopad na zvýšení dopravy a tím zhoršení kvality života obyvatel města.

Nemyslím si, že vzhledem k tomu, jak Prostějov vede ve smogové lize, že je dobré sem umisťovat další zařízení.
Petr Ošťádal, opoziční zastupitel z uskupení Narovinu!

„Je to 200 metrů od bytových domů, co tam dokola jsou. Je to sice přes koleje, ale zároveň je to blízko centra. Ale nemyslím si, že vzhledem k tomu, jak Prostějov vede ve smogové lize, že je dobré sem umisťovat další zařízení. I kdyby to nekouřilo, tak to přinese určitě zvýšení dopravní zátěže,“ prohlásil Ošťádal.

Poukazuje také na to, že společnost ani vedení města o plánech neinformovaly zastupitele. Opozice proto vyzvala primátora, aby svolal mimořádné zastupitelstvo, na kterém by se tématu mohli věnovat. „Tomu záměru vybudování linky se můžeme vyjádřit do 30 dnů od zveřejnění na úřední desce, a to by se řádným jednáním zastupitelstva nestihlo,“ dodal Ošťádal.

Vedení města podle primátora Františka Jury z hnutí ANO o mimořádném svolání zastupitelstva rozhodne tento týden.

Chcete mít zprávy (nejen) z vašeho kraje pořád při ruce? Odebírejte Zprávy ČRo Olomouc ve svých podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.

Spustit audio

Související