V boji proti přemnoženým komárům v lužních lesích v okolí Litovle na Olomoucku nově pomůže postřikovací dron
Obce v okolí Litovelského Pomoraví na Olomoucku začnou využívat postřikovací dron k účinné likvidaci komárů, kteří každoročně sužují místní obyvatele.
S komáry se v obcích na Litovelsku každoročně potýká 20 tisíc lidí. Dron umožní zasáhnout proti larvám komárů ještě před jejich vylíhnutím.
„Tento dron je pro nás skutečným posunem. Slibujeme si od něj zlepšení prevence, a to nejen proti larvám, ale i samotným komárům,“ uvedl starosta Litovle Viktor Kohout.
Dron je osmirotorový bezpilotní prostředek, schopný nést desítky kilogramů účinné látky, kterou rozprašuje na nezalesněné plochy a louky, kde se komáři obvykle líhnou.
„Jedná se o prostředek s čtyřmi rameny poháněnými akumulátorem. Kalibrace kompasu je nutná, protože dron byl testován v jiné lokalitě,“ vysvětlil Tomáš Mrva z dodavatelské firmy během příprav na ukázkové vzlétnutí.
Letní komáři jako hlavní problém
Komáři, zejména druh Aedes vexans, jsou pro místní obyvatele značně obtížní. „Letní komáři, na které je dron primárně určen, jsou velmi nepříjemní. Na člověka nasedají, i když je slunečno nebo větrno. Jarní komáři nejsou tak agresivní a nevylétávají v takových počtech,“ popsal starosta Střeně Jiří Nevima.
Podle Kohouta zaznamenali obce v minulosti situace, kdy bylo naměřeno až 125 náletů komárů na člověka za minutu. Tento problém se týká především okrajových částí měst blízko lesů, kde se komáři nejčastěji líhnou.
Spolupráce s přírodovědci
Pořízení dronu přišlo na téměř milion korun, přičemž polovinu nákladů uhradil Olomoucký kraj.
Čtěte také
Do boje proti komárům se zapojili také přírodovědci z Univerzity Palackého v Olomouci, kteří v některých tůních v Litovelském Pomoraví instalovali čidla monitorující populaci komárů. Tato data umožňují efektivnější zásahy v klíčových lokalitách.
Komáří kalamitní každoročně postihují zhruba 20 tisíc lidí. Nový dron nám pomůže zvládat situaci lépe a zaměřit se na místa, kde se komáři líhnou nejvíce,“ uzavřel Kohout.
Nasazení dronu představuje významný krok ke zlepšení kvality života v oblasti a k ochraně obyvatel před nepříjemným hmyzem.
Chcete mít zprávy (nejen) z vašeho kraje pořád při ruce? Odebírejte Zprávy ČRo Olomouc ve svých podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.
Související
-
Tůně v Litovelském Pomoraví jsou po vydatných deštích plné vody a komářích larev
Letošní suchý červen a červenec sice neprospěl rostlinám a stromům, pomohl ale obcím v Litovelském Pomoraví. Podle hygieniků totiž nedošlo ke komáří kalamitě.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Drahé hodinky i přezdívka ‚bezdomovec‘. Ficův životní styl přiživuje nejasnosti ohledně jeho příjmů
-
Kalifornii pokryl růžový zpomalovač požárů. Ekologové varují před toxickými účinky směsi
-
Poslankyně: Sněmovna je neefektivní a svým voličům neumím vysvětlit, proč to nedokážeme změnit
-
Osm let vězení. Odvolací soud zvýšil trest českému dobrovolníkovi, který raboval na Ukrajině