V Brně se z bývalého protiatomového krytu musíte dostat sami. U vchodu dostanete mapu
Kryt pod brněnským kopcem Špilberkem vznikl během druhé světové války, kdy chránil místní před nálety. Po válce sloužil krátce jako velkoobchod s vínem, po únoru 1948 v něm vznikl velitelský kryt pro klíčové představitele města a kraje. Po roce 1989 zůstal nevyužívaný, až loni se ho ujala skupina milovníků historie z Amerického fondu. A zpřístupnila ho veřejnosti.
„Jsme zajímaví tím, že jsme jedno z mála muzeí studené války v Evropské unii. I u nás v republice je samozřejmě celá řada dalších bunkrů, do kterých se lze dostat. K nám je ale možné přijít celoročně. A naše expozice je navíc zážitková a audiovizuální. Procházíte jí s mapkou v ruce bez průvodce a hledáte cestu ven z krytu. Cestou vidíte různé projekce a skenujete QR kódy mobilem. Není tady průvodce, který by návštěvníkům naléval do hlavy informace,“ vysvětluje Pavel Paleček, ředitel Amerického fondu.
Na cestu útrobami někdejšího krytu dostávají návštěvníci velký těžký vojenský kabát. Zvláště v létě to má praktické důvody. „Nacházíme se ve skále, kde je celoročně 14 stupňů. Pokud je venku horko a lidé přicházejí v letním oblečení, bylo by jim tady brzy zima,“ říká Paleček.
Půjčené oblečení ale nepochází z původního vybavení krytu, z toho se totiž bohužel nedochovalo téměř nic, s výjimkou technologického zázemí. Postele, stoly, psací stroje anebo právě oblečení museli lidé z Amerického fondu dokoupit, část ovšem dostali také od příznivců této unikátní expozice.
Zájemci o historii přitom nemusí v krytu strávit jen čas v obvyklou denní otevírací dobu, mohou tady dokonce přespat. A na své si přijdou navíc milovníci gastronomické historie. Jídlo typické pro minulou dobu servírují na originálním dobovém nádobí.
„S šéfkuchařem Marcelem Ihnačákem tady máme retrobar. Je možné si v něm dát třeba ruské vejce nebo kakao. A kdo u nás zůstane přes noc, dostane k snídani chleba s máslem,“ popisuje Paleček.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Kutnohorský léčitel netrpěl bludy, tvrdí znalec. ‚Paralelní vesmíry je reálná vědecká hypotéza,‘ řekl
-
Paušální daň je v Česku absurdní, její původní idea se úplně zvrhla, říká sociolog Prokop
-
‚Smrt byla ta nejméně špatná věc.‘ Vězni Asadova režimu popisují mučení, které zažívali za mřížemi
-
S eDoklady do banky nebo na poštu. Letos půjde na elektronickou občanku také odvolit