V centu Prahy můžete navštívit Síň slávy českého hokeje. Připomíná jeho historii i úspěch v Naganu
Síň slávy českého hokeje v pražské ulici Nekázanka nedaleko Obecního domu zve do světa ledové vášně, kde se minulost setkává s přítomností a budoucností. Výstava nejvýznamnějších hokejových artefaktů není jen o předmětech, ale i o emocích, které probouzejí. Každý vystavený kousek má svůj příběh. A nese s sebou nezapomenutelné vzpomínky na slavná vítězství.
Stejně jako má hokejové utkání tři třetiny, tak má i Síň slávy českého hokeje tři části. V takzvaném Zlatém chrámu hokeje jsou vystaveny plakety všech, kdo jsou členy Síně slávy, tedy nositeli tohoto nejvyššího hokejového ocenění. Významnou měrou se zasloužili o úspěchy či rozvoj ledního hokeje u nás. Nedávno do Síně přibyli střelec zlatého gólu z finále olympijských her v Naganu Petr Svoboda, bývalý vynikající útočník Petr Nedvěd a sportovní komentátor Petr Vichnar. Síň slávy má tak už 153 členů.
Na obrazovkách si můžete vyhledat hráče nebo události, které vás zajímají, a zjistit o nich spoustu podrobností. Ve vitríně napravo je umístěno ocenění pro nejlepšího hokejistu roku a druhé nejvyšší ocenění, kterého může hráč u nás dosáhnout. Zlatá hokejka. Plastika v podobě hráče s hokejkou nad hlavou ve vítězném gestu. Seznámíte se tu s historií ocenění a jeho držiteli.
Ve druhé části Síně slávy projdete okolo stěny s podpisy slavných hráčů. Můžete si také zahrát pexeso, vyzkoušet vědomostní kvízy nebo si složit puzzle. To všechno s hokejovou tématikou. Některé významné historické artefakty jsou k vidění v podobě hologramů, které zachycují trojrozměrnou podobu těchto předmětů.
V několika vitrínách je k vidění historická i současná hokejová výstroj, dále pak medaile, poháry či fotografie. Díky spolupráci s Národním muzeem zde najdete i exponáty z úplných začátků hokeje u nás. „Podepsaní předkládají stanovy Českého Svazu Hockeyového s uctivou žádostí, by slavné c.k. místodržitelství znění jich na vědomí vzalo a co možno vbrzku schválení svého k rukám předsedy přípravného výboru p. E. Procházky, řiditele Ústředního obchodního zpravodajství v Praze V., Mikulášská tř. č. 9, udělilo.“
Žádost tohoto znění naťukal nadšený propagátor sportu Emil Procházka do psacího stroje a 11. listopadu 1908 doručil na místodržitelství Království českého v Praze. O osm dní později stvrdil stanovy razítkem úředník jménem Zukal. Dne 19. listopadu 1908 byl Český svaz Hockeyový úředně uznán. O osmi mušketýrech, kteří tehdy českých hokej zakládali, se zde dozvíte mnohé.
Ve třetí, multimediální části Síně slávy, se můžete prostřednictvím videoklipů nebo dokumentárních filmů vrátit k velkým okamžikům naší hokejové historie. Podivit se, v čem a čím se kdysi hrálo. Nechybí záběry s Vlastou Burianem, který byl velkým fandou hokeje, na tribuně při jednom ze zápasů poznáte prezidenta Masaryka. Obraz i zvuk vás obklopí ze všech stran, což zážitek ještě víc umocní. „Celá místnost funguje jako jedna velká obrazovka,“ vysvětluje manažer hokejové Síně slávy Bedřich Ščerban.
Vedle kamenné Síně slávy je návštěvníkům k dispozici také digitální Síň slávy českého hokeje, kde se ještě víc otevírají dveře do bohaté historie této oblíbené hry. Ve virtuálních chodbách zažijete významné momenty, potkáte legendární hráče a připomenete si nezapomenutelná utkání, jež utvářely podobu českého hokeje.
Síň slávy českého hokeje v pražské ulici Nekázanka má otevřeno od úterý do neděle od 11 do 19 hodin. Přijďte si připomenout velké okamžiky českého hokeje.
Související
-
Dřív nebyla plexiskla, hráč od fanoušků dostal i pohlavek, líčí manažer Síně slávy Bedřich Ščerban
Bývalý hokejový obránce nejen, že prožíval každý zápas na nedávném Mistrovství světa v hokeji, ale vzal si na starost i novou Síň slávy českého hokeje.
-
Alois Hadamczik: Ceremoniál před MS v hokeji bude velkolepý jak v Praze, tak Ostravě
Už 10. května startuje světový hokejový šampionát. Po devíti letech se koná opět v Česku s osvědčenými maskoty Bobem a Bobkem. Co všechno se chystá?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.