V České republice máme „převčeleno“, říká olomoucký včelař Jan Kubeš

24. říjen 2022

A důvod? Například dotace pro začínající včelaře, které znamenají nejen nárůst zájmu nováčků o včelaření, ale bohužel i jejich nedostatečné vzdělávání a neodborná péče o včely, která může znamenat přenášení chorob do včelstev.

Podle Jana Kubeše by peníze měly jít především na obnovu krajiny, protože při současné podobě zemědělského hospodaření a také kůrovcové kalamitě jsme v situaci, kdy rostoucí četnosti včelstev u nás nejsme schopni včelám nabídnout také dostatek potravy.

A jak vlastně včelaři hodnotí letošní sezonu? Co se nyní děje uvnitř včelstev? Proč je letos málo medovicového medu? Co všechno se promítá do nákladů na výrobu medu a konečně – půjdou ceny medu také nahoru?

Poslechněte si celý rozhovor s olomouckým včelařem Janem Kubešem.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.