V Dolanech hlídá řidiče plechový policista

V Dolanech "hlídkuje" plechový policista Vilém
V Dolanech "hlídkuje" plechový policista Vilém

Aby postrašili řidiče, kteří při průjezdu vesnicí porušují rychlost, pořídíli na obecním úřadě v Dolanech maketu policisty. Paradoxně už funguje i na úředníky, kteří ho znají.

Jmenuje se Vilém a váží jen pár kilogramů, přesto je užitečným pomocníkem obecního úřadu v Dolanech na Olomoucku. Vilém pojmenovali ve vesnici plechovou maketu policisty, který teď zpomaluje tamní řidiče. A vypadá to, že ve spolupráci se skutečnými policisty se mu to daří docela dobře.

„My jsme z něj úplně nadšení, hlavně můj synek. Myslím si, že je to perfektní, protože zrovna tady v té zatáčce je to hodně nebezpečné. I mně samotné se stalo, že když jsem vyjela, tak se mi druhé auto nacpalo do mě strany,“ usmívá se Kateřina Venclová, která prochází prudkou zatáčkou kolem dolanského obecního úřadu s kočárkem.

Právě tady dnes hliníkový policista Vilém hlídá. Je vlastně jen plechová deska s obrázkem policisty v reflexní bundě, bílé čepici a s dalekohledem na očích.

Na starosti ho má mezi jinými tajemník Miroslav Brückner: „Připomíná skutečného policistu, který hlídkuje v obci a měří rychlost. Když ho vidí řidiči, tak většinou stáhnou nohu z plynu. Funguje i na místní. Třeba na mě. Bydlím kousek, mám to kousek do práce. Já jsem se třeba nepřivázal nebo nerozsvítil světla a kluci ho otočili a hrklo na mě, jak v „plyňákách“, směje se.

Starosta Rudolf Pečinka za Starosty a nezávislé si hliníkového strážce dolanských silnic pochvaluje. Proč vlastně Viléma do vesnice pořídili? „Abychom trochu pořešili dopravu kolem základní školy a pak ještě na Dolánkách, kde je silnice první třídy a je tam opravdu velký provoz a měření, které se tam provádí, není tak časté, jak by bylo potřeba. Proto jsme ho tam pokusně umístili. Ze začátku fungoval velmi, a když byl potom nahrazen skutečnými policisty, tak se ten efekt ještě zvýšil,“ říká Pečinka.

Plechová maketa policisty nemá stabilní místo, a tak ji ve vesnici přemisťují tam, kde je zrovna potřeba.

V Dolanech "hlídkuje" plechový policista Vilém