V Jiráskových sadech v Hradci Králové najdete alpinum, rozárium i zbytky opevnění
Hradec Králové patří k nejzelenějším městům v České republice. Není proto divu, že tam najdete hned několik rozsáhlých parků, které stojí za procházku v kterémkoliv ročním období. Za své označení vděčí Hradec zejména působení architektů Jana Kotěry a Josefa Gočára, ale i osvícených mužů na radnici, kteří koncem 19. století koncipovali moderní město a ve svých plánech našli místo i pro odpočinkové zóny.
Park na soutoku Labe a Orlice patří k těm nejstarším. Původní cíp barokního opevnění sloužil kdysi měšťanům jako zdroj potravin – choval se tu dobytek a pěstovala zelenina. Po vykoupení pozemků městem vyrostl na ploše 6,5 hektarů park se vzácnými dřevinami, a to i exotickými. K vidění jsou tam u nás běžné duby, smrky, kaštany, habry, ale třeba i japonský javor, nebo rododendrony a azalky.
Místo k relaxaci si můžete najít u záhonů letních květin, záplav hortensií, u restauračního pavilonu nebo hudebního altánu. A když projdete „tunýlkem lásky“, pozůstatkem z dob opevnění, ocitnete se v nejkrásnější části Jiráskových sadů, v rozáriu a alpiniu.
Tady po celý rok hýří obrovská skalka květy teplomilných rostlin a v kruhovém rozáriu se barvami, tvary i vůněmi předhánějí zase desítky kultivarů růží. Však se tu také každoročně koná výstava růží. Najdeme zde i na svou dobu odvážné sousoší sochaře Josefa Škody z roku 1934, které symbolizuje splynutí Orlice s Labem.
Za pozornost stojí i zcela ojedinělá záležitost parku, dřevěný kostelík sv. Mikuláše Divotvorce, který sem byl převezen z východoslovenské obce Malá Poľana. V roce 1934, kdy mu hrozilo zničení, ho město Hradec Králové koupilo díky aktivitě starosty Josefa Václava Bohuslava Pilnáčka. V Jiráskových sadech byl symbolicky znovu otevřen 28. října 1935 jako pravoslavný chrám na památku československých legionářů padlých v Rusku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
ONLINE: Vrata na Čertovce v Praze se uzavřela. Řeky během dne mohou přesáhnout třetí povodňový stupeň
-
Olomoucký kraj: Jesenicko zaostává kvůli velké izolaci, problémy jsou ale i na Hané
-
Kontraktoři, novinářské cesty i ‚lekce přátelství‘. Rusko šíří vliv v Africe, dopady bývají destruktivní
-
Marx, Stalin, Trockij. Politolog vysvětluje vztek komunistů i jejich touhu po revoluci