V Metylovicích se kdysi vyráběly vyhlášené biče. Dnes mají v obci své muzeum
Uvrazka, štok, mizdřiť, štrychovať, kroč. Nejspíš nevíte, kam zařadit tato podivně znějící slova. Pomoci by vám mohla návštěva muzea Kožané město v Metylovicích na Frýdecko-Místecku. Obec proslula kožedělným řemeslem. A zdejší muzeum mapuje historii výroby vyhlášeného metylovského biče, jímž se oháněli i panští kočí ve Vídni.
Počátky kožedělné výroby v Metylovicích jsou spjaty s valašskou kolonizací. Na Ondřejníku tehdy vzniklo několik salaší a místní se rychle stali mistry ve vydělávání kůží. Dnes už se ale neví, kdo vyrobil první bič. Jisté je, že začátkem 18. století zde žilo čtrnáct mistrů koželužských a devět řemenářů.
Skutečný rozkvět Metylovice zaznamenaly v druhé polovině 19. století. Biče vyráběly v masovém měřítku a kočí jimi popoháněli svá spřežení po celé Evropě a dokonce i v Argentině.
Výrobě bičů se věnovaly celé rozvětvené rody. V nevelké vesnici tak bylo v první polovině 20. století víc než dvacet řemenářských firem. Za všechny můžeme jmenovat například Šigutovy, Halatovy, Liberdovy nebo Bílkovy.
A právě potomek rodu Bílků, Aleš Bílek, byl jedním z iniciátorů vzniku muzea Kožané město. Jako dítě se o rodové řemeslo nezajímal. Vystudoval architekturu a teprve později se oklikou vrátil k umění svých předků. Dnes muzeem provází a zájemcům dokáže popsat, jak se vyráběl proslulý metylovský bič.
A proč se muzeum jmenuje Kožané město? Lidé dříve říkali Metylovicím hanlivě Koňské nebe. Staří a vysloužilí jedinci tady šli na porážku. Důvod byl prostý, řemenáři potřebovali jejich kůži k výrobě proslaveného metylovského biče. A protože místní obyvatelé nechtěli nechat svoje město hanit, sami jej s láskou nazvali Kožané město. A aby to dali vědět světu, napsali si dramatické pásmo o kožedělné výrobě v obci. V roce 1941 ho dokonce vysílal i ostravský rozhlas.
Konec slavné tradice přinesl rok 1948. Přišlo zestátnění a kožedělná výroba postupně zanikala. A tak Metylovice ztratily svou vůni vydělané kůže už nadobro. Nikoli však v muzeu, navštívit ho můžete od dubna do října o víkendu vždy od 14 až 16 hodin.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Lidé zasažení povodněmi mohou nechat otestovat své studny už jen do neděle. V pořádku jich je jen desetina
-
ŽIVĚ: Viktoria Plzeň hostí Manchester United. Duel Evropské ligy vysílá Radiožurnál Sport
-
Kreativní účetní, nebo zodpovědní hráči? Česko skládá dvě procenta HDP na obranu z různých resortů
-
ONLINE: Moskva podporuje Orbánův plán na příměří s Ukrajinou. Ta ale návrh podle Ruska odmítla