V obci Vernířovice si s protipovodňovými opatřeními poradili po svém. Jsou lákadlem i pro turisty

4. říjen 2023 09:39

Vernířovice mají ještě v dobré paměti velkou vodu, kterou do obce několikrát přinesla řeka Merta z hor. Právě proto se obec rozhodla pro protipovodňové úpravy, které nakonec udělají radost nejen místním, ale také turistům.

V obci v roce 2021 vznikl takzvaný Povodňový park. Samotný projekt spočíval v revitalizaci horské říčky Merty a Ztraceného potoka, což tamním obyvatelům pomůže při dalších případných povodních.

„Když povodně nebudou, tak bude sloužit k relaxaci a odpočinku, kde návštěvníkům nabízíme soustavu tůní. Jsou tady k odpočinku lavičky a kochat se můžete dřevěnými sochami s vodní tématikou,“ uvádí Bohumila Hojgrová, starostka obce Vernířovice.

Oblíbená turistická oblast

Vernířovice jsou poměrně oblíbenou turistickou oblastí, a to nejen kvůli povodňovému parku. Obec se nachází pod Břidličnou horou, kde si turisté přijdou na své. Kromě toho se vedení obce snaží přilákat turisty na nejrůznější naučné stezky. „V letošním roce jsme otevřeli Mineralogickou naučnou stezku a tímto povodňovým parkem prochází dětská Permoníkova stezka. Jde vidět, že děti s rodiči navštěvují tento náš povodňový park a odpočinek zde vyhledávají,“ dodává Hojgrová

Mineralogická stezka

Tato stezka navazuje na sousední obec Sobotín, která je stejně jako Vernířovice nalezištěm nejrůznějších minerálů a polodrahokamů. Mineralogická stezka je určena pro otrlejší turisty. Je totiž 22 kilometrů dlouhá a vede přes Petrov, Smrčinu až po Hutisko. Po cestě můžete narazit na naleziště Křišťálu, Proužkované rudy či Krupníku.

Chcete mít zprávy (nejen) z vašeho kraje pořád při ruce? Odebírejte Zprávy ČRo Olomouc ve svých podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.

Autorka textu: Sabina Müllerová

Spustit audio