V Olomouci začne po letech fungovat průchod do nejcennější historické části města. Takzvaná cikánská branka, která je součastí barokního opevenění u areálu letního kina

19. červen 2019

Takzvanou cikánskou branku v barokních hradbách u olomouckého letního kina se rozhodla po letech obnovit skupina dobrovolníků. V těchto dnech vrcholí s úklidem zanedbaného místa. Občanská iniciativa má v této nejstarší části historické Olomouce hodně plánů. 

Sekyry, kolečka, pracovní zápal v tropických vedrech na pražícím slunku nevídaný. Skupina zhruba pěti brigádníků a brigádnic v montérkách odstraňují ze schodiště nánosy všeho možného.

„Aktuálně se snažíme okolí cikánské branky zbavit toho největšího, co nám tady zavazí,“ říká zpocená Kateřina Kohoutová. Cikánská branka patří k baroknímu opevnění města. Dlouhé roky byla zazděná, teď ji uzavírají mříže. To by se ale mělo změnit. Olomoučané by tak pohodlně mohli projít z centra město do areálu letního kina, ale také na Dómské návrší s přemyslovským palácem, které je nejstarší částí města.

„Roky byl zasypaný, předchozí nájemci ho používali jako kompost. My chceme průchod znovu uvést do provozu,“ dodává Kohoutová.

Bez dobrovolníků by to prý nešlo. Z jedné brigádnice s kolečky se vyklubala galeristka Vlasta Mudruňková. „Na otvírání cikánské branky se plánuje velké sochařské sympozium. Týden až dva tu budou umělci tvoři a lidé se mohou na ně dívat,“ popisuje galeristka.

Areál patří městu. Postupně chátral. A tak dostal nového nájemce. Primátor Miroslav Žbánek z hnutí ANO se opakovaně přišel podívat na to, jak dobrovolníci zvelebují jedno z nejcennějších míst historické Olomouce. Slibuje, že i město pomůže.
„Připravujeme úpravy, kterými bychom chtěli odstranit některé zchátralé části zejména toho amfiteátru, jako například tu horní část, kde se rozpadá opěrná zeď kolem sedaček,“ popisuje primátor.

Dobrovolníci tvrdí, že celá akce je veřejný počin, s veřejností a pro veřejnost.

autor: bam
Spustit audio