V příkopu českokrumlovského zámku bydlí Vok a Kateřina. Rodiče večerníčkových medvídků
Historie chovu medvědů na zámku v Českém Krumlově sahá až do 16. století, do doby panování posledních Rožmberků. V Medvědím příkopu se chovají od roku 1707. Českokrumlovský zámek je na mnoha místech ozdoben honosnými erby pánů z Rožmberka se znakem červené pětilisté růže ve stříbrném poli. Jako štítonoši se u těchto erbů objevují právě medvědi. Podle rožmberských rodových pověstí byli Rožmberkové příbuzensky spřízněni s italským šlechtickým rodem Orsini. A Orsa znamená italsky medvědice.
Dnes mají medvědi své pelíšky přímo pod kamenným mostem, kterým se vchází z prvního na druhé zámecké nádvoří. Právě teď je obývají medvědi vznešených jmen - Marie Terezie, Vok a Kateřina. Přičemž medvědí manželé Vok a Kateřina jsou rodiči legendárních večerníčkových medvídků Vojty, Kuby a Matěje. Ti se v Českém Krumlově narodili v roce 2000 a vzhledem k tomu, že je jejich matka Kateřina odvrhla, vypiplal je ve svém panelákovém bytě místní medvědář Jan Míša Černý. O něco později je půjčil režisérovi Václavu Chaloupkovi.
Hradní příkop mezi I. a II. nádvořím zámku, ve kterém dnes českokrumlovští medvědi bydlí, vznikl jako součást původního gotického opevnění a měl zejména obrannou funkci. Chránil hradbu a věžní bránu, která umožňovala vstup na II. nádvoří zámku, a byl opatřen dřevěným padacím mostem. Za vlády Viléma z Rožmberka v 16. století hradba a věžní brána zanikly a na jejich místě byla vystavěna správní budova - Buchhalterie (Nové purkrabství).
V té době zřejmě vznikl renesanční val na druhé straně příkopu, který byl v pozdním baroku upraven. Původní dřevěný padací most nahradil roku 1760 most kamenný se sochami Panny Marie a sv. Josefa. A tím vznikla dnešní podoba Medvědího příkopu.
Každé zvíře stojí Národní památkový ústav zhruba 100 až 150 tisíc korun ročně, což jsou jen částky bez nákladů na energii. Kupodivu mezi nejdražší položky patří pitná voda. Za tu platí ročně Správa zámku 30 tisíc korun. Dvě stě tisíc stojí roční medvědí strava, veterinární poplatky se pohybují mezi třiceti až padesáti tisíci korunami.
Dobrovolné dary, které získává medvědárium prostřednictvím kasičky zabudované u mříží, představují ročně kolem sedmi tisíc korun, další částky přidávají sponzoři. Tyto peníze se většinou používají na dokrmování zvířat během zimy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.