V Prostějově končí další oděvní podnik. O práci přijde stovka zaměstnanců

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Klasické "píchačky" ve Vespě Prostějov
0:00
/
0:00

Prostějovská společnost Vespa na sebe podala insolvenční návrh. Konec podniku znamená propuštění zhruba stovky zaměstnanců. Firma, která se zabývá výrobou pánské společenské módy, je v kontaktu s místním úřadem práce.

Já teď stojím v místnosti těsně výrobnou oděvů. Na zdi tady visí klasické píchačky a kolem nich lístky, které si zaměstnanci každý den označují. Na protější stěně je velká nástěnka. Většinu z ní zabraly informace a pokyny prostějovského úřadu práce. Jsou určené stovce zaměstnanců končícího oděvního podniku.

„Já jsem tady jen osm měsíců. Byli jsme zaskočení. Nedostali jsme už výplatu za září a nedostaneme ani za říjen,“ říká jedna ze zaměstnankyň společnosti. Jméno uvést nechce. To paní Jana ve firmě pracuje sedmnáct let jako skladnice: „Svolali si nás, že je firma v dluzích a je na nás podaná insolvence.“

Vespa na trhu působí od roku 1994. Jednatel firmy Lukáš Vařeka odmítl podání insolvenčního návrhu komentovat. Z dokumentů uložených u Krajského soudu v Brně ale vyplývá, že roční obrat společnosti za poslední čtyři roky klesl ze sta milionů na polovinu. Odběratelé podle společnosti nedokázali akceptovat vyšší ceny způsobené především růstem mezd.

Úřad práce je se zaměstnanci v kontaktu

Úřad práce nabídl zaměstnancům pomoc. „S téměř všemi zaměstnanci i vedením firmy se zástupci úřadu práce už v minulém týdnu osobně setkali a zodpověděli jim všechny dotazy, které přítomní kladli,“ uvedla mluvčí úřadu Kateřina Beránková. Podle ní podobnou situaci úřad práce řešil v Prostějově naposledy před osmi lety, shodou okolností také v oděvním odvětví.

„V letech 2009 až 2010, jednalo se tehdy o ukončení provozu oděvního podniku v Prostějově,“ dodala Beránková s tím, že situace na trhu práce pro propuštěné zaměstnance je dobrá. Na konci září zaměstnavatelé na Prostějovsku poptávali 60 pracovních míst v oboru oděvnictví. Region navíc dlouhodobě patří mezi místa s nejnižší nezaměstnaností v Olomouckém kraji.