V Rožďalovicích velebí krásu knih. Sami si jednu svažte na původních strojích
Milujete na knihách nejen obsah, ale také fyzické přednosti? Z některých titulů se díky formátu a celkovému zpracování stávají přímo umělecké artefakty. Přesvědčit se o tom můžete i v nově otevřeném Muzeu a knihařské dílně Jendy Rajmana v Rožďalovicích na Mladoboleslavsku.
Umělecký knihař a výtvarník Jenda Rajman vyrobil v rožďalovické dílně v letech 1920 až 1965 řadu krásných vazeb, které stále najdete ve starých knihovnách a antikvariátech. Pokud ale navštívíte muzeum, můžete sledovat vázání knih detailně. Vše se dělá s původními nástroji na původních zařízeních, které si pan Rajman ve 30. letech 20. století zakoupil a na kterých po celý život své knihy tradičním způsobem produkoval.
Mezi nejzajímavější stroje patří řezačka, kterou se ořezává horní hrana knižního bloku. Je z roku 1900, stála 500 zlatých a byla zakoupena ve Vídni. Zajímavá je také zlatička nebo velký výběr olejových papírů, pláten a tlačítek, která jsou seřazena v původních skříních, jako by je pan Rajman měl i nadále připravené pro svou práci.
Mezi několika cennými stroji je také knihařská šička, kterou si pan Rajman nechal speciálně vyrobit pro vazbu velkých sérií knih. Pro nakladatelství Melantrich zpracoval například Hrubínův Špalíček – připravoval nejméně 100 stejných knih, a tak si šičku nastavil způsobem, aby byly knihy vzhledově co nejpodobnější. Na první pohled má člověk pocit, že vidí běžný šicí stroj. Ovšem knihy se sešívaly speciální knihařskou nití.
Svaž si svou knihu
Tradiční knihařské řemeslo si v rožďalovické dílně můžete sami vyzkoušet. Knihu si tu můžete vyrobit pod vedením knihaře v rámci workshopu „Svaž si svou knihu“. Vytvoříte si knižní blok a pak oříznete horní stranu. Na svázání knihy a její desky použijete tradiční olejový papír, který si vyberete z původní skříňky pana Rajmana. Je v ní na 40 druhů různých barev.
Pak přijde na řadu plátno a zdobení desek zlacením. Titul musí být skutečně krásně vyveden, k čemuž vám pomůže další stroj - zlatička. Použít můžete i okrasná tlačítka, kterých je tu na výběr několik desítek. Tlačítka vypadají jako pečetě, na výběr jsou nejrůznější okrasné i geometrické tvary.
Tradiční knihařské řemeslo vyžaduje ovšem hodně síly. Stroje jsou krásné, ale jejich obsluha je poměrně fyzicky náročná.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Šídlo: Blbá nálada zastiňuje reálný stav země. A ten je lepší, než si často myslí i vládní voliči
-
Carterova politika se projevila jako dobrá až po jeho odchodu, hodnotí publicista exprezidentův odkaz
-
Angličtina od první třídy. Ministerstvo školství navyšuje požadovanou úroveň jazyků i matematiky
-
Moskvě se nelíbí návrh Trumpova týmu na ukončení války na Ukrajině, tvrdí šéf ruské diplomacie Lavrov