V Šumperku končí po více než sto letech provoz továrny na výrobu hedvábných nití Hedva
Trip, manšestr nebo hedvábí. To jsou jen některé materiály, díky nimž se Šumperk mohl kdysi pyšnit označením severomoravské centrum textilní výroby. Závody tohoto odvětví jsou ale už dnes ve městě spíš minulostí a brzy se k nim přidá i proslulá továrna na výrobu hedvábných nití Hedva. Provoz ukončuje po více než sto letech. Než se stroje v areálu v Zábřežské ulici nadobro zastaví, mohli do něj díky mimořádným prohlídkám naposled nahlédnout desítky návštěvníků.
„Je to nostalgie, zkusíme si ještě, jestli umíme namotat nitě,“ směje se paní Jana, která v šumperské textilce pracovala více než čtyřicet let a poslední prohlídku areálu si proto nechtěla nechat ujít. „Měla jsem tu svoji práci moc ráda. Býval to velký závod. Spousta nití na šití, na rifle, na stany na hedvábí,“ dodává paní Jana.
Na exkurzi čeká před branou areálu i paní Milada. Taky ona zažila jako pracovnice textilky její zlatou éru a ukončení provozu ji proto mrzí. „Vzpomínám na to velice ráda, doba byla úplně jiná, než je dnes,“ říká paní Milada.
Kromě historie je zajímavý i samotný areál závodu. Na jeho výstavbě se podílel významný rakouský architekt Bruno Bauer. „Tato továrna byla jednou z těch, které tady v průběhu druhé poloviny devatenáctého a začátku dvacátého století zakládaly vídeňské firmy z ekonomických důvodů. Byl tady dostatek kvalifikované pracovní síly, bylo to pro ně v těchto oblastech výhodné,“ říká Michaela Ryšková z Národního památkového ústavu.
Textilní výroba sice v textilce nedaleko šumperské nemocnice končí, její rozsáhlý areál by měl ale nadále sloužit. Vedení podniku pro něj teď hledá vhodného nájemce.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Jsme přesvědčeni, že na ně máme nárok.‘ Agrofert žaluje ministerstvo, stoplo mu dotace za 200 milionů
-
Spory gangů, změna identity. Boss ‚billboardové mafie‘ se v minulosti doznal k únosům
-
Čínské centrum nabídne nový pohled na Sin-ťiang. Realitu převýchovných táborů ale neschová
-
Fico vyzval Zelenského k jednání o tranzitu plynu. ‚Ok. Přijeďte v pátek do Kyjeva,‘ zněla reakce