Ve Vlastivědném muzeu v Olomouci proběhne diskuze o komunistech v krajské radě

26. únor 2013

Pokud se zajímáte o politické dění v olomouckém regionu, měli byste zamířit do Vlastivědného muzea v Olomouci, kde v 17 hodin začíná veřejná beseda, která reflektuje zastoupení dvou komunistických radních v současné krajské radě.

Hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD) slíbil uspořádat veřejnou diskuzi o komunistické správě školství poté, co převzal petici se 400 podpisy proti obsazení funkce náměstka hejtmana pro školství Zdeňkem Švecem, kterého nominovala KSČM.

Hlavní důvod protestu shrnul autor petice, vedoucí katedry historie olomoucké filozofické fakulty Jaroslav Miller.

„Strana, která 40 let provozovovala tento stát, je zodpovědná za spoustu zločinů, nemůže obsazovat post náměstka školství, které je z podstaty věci ideologicky hrozně zranitelné,“ řekl Miller.

Hejtman Rozbořil oponoval, že obavy z ideologického ovlivňování školství jsou neopodstatněné. Krajský náměstek podle něj je správcem majetku a přerozděluje peníze.

Zdeněk Švec je nestraník, kterého na kandidátku nominovala KSČM. Také on veřejnost ujišťoval, že žádnou ideologii prosazovat nebude.

V Olomouckém kraji vládne koalice ČSSD a KSČM. V 55členném zastupitelstvu mají sociální demokraté 19 mandátů, komunisté jich získali 16. Opoziční Koalice pro Olomoucký kraj a ODS mají po osmi mandátech, TOP 09 čtyři.

Protesty proti přítomnosti komunistických zástupců v krajské radě se objevily například také v Jihočeském či Zlínském kraji.

autoři: bam , ber
Spustit audio