Ve Zlonicích můžete navštívit místo, kde se Antonín Dvořák poprvé zamiloval
Antonín Dvořák byl sice už za svého života slavným skladatelem, ale málokdo si vzpomene, že stačilo málo, a byl z něj řezník. Takové byly plány jeho rodičů, když ho posílali na vyučení do středočeských Zlonic u Kladna. Dvořákovy hudební výchovy se naštěstí ujal místní učitel Antonín Liehmann.
Liehmann jeho talent velmi rychle odhalil a rodiče přesvědčil, aby dospívajícího Toníka nechali studovat hudbu. Dvořák ze Zlonic sice odcházel jako vyučený řezník, ale zároveň začínal hudební kariéru.
Dnes můžete ve Zlonicích navštívit Památník Antonína Dvořáka. Ukazuje Dvořákovy osobní předměty – kuriózní kuřáckou soupravu z buvolích rohů, kterou mu věnovali krajané v Americe, taktovku, učebnici pro kapelníky z roku 1739, ze které Dvořák studoval, rodinnou šperkovnici i zrcadlo z bytu Dvořákových v pražské Žitné ulici.
Do houslí i za Terinkou
Nejpůsobivějším kouskem je dárek, který Antonín Dvořák věnoval své první lásce – dceři svého učitele Terince Liehmannové. O jejich lásce svědčí i to, že si krásný růžový hedvábný vyšívaný šátek Terinka po celý život schovávala a dnes si ho můžeme prohlédnout.
Ostatně kde jinde než právě ve Zlonicích by měl Dvořák prožít svou první lásku. Terinku Liehmannovou potkával na hodinách houslí a hudební výchovy. Do „houslí“, jak se kdysi říkávalo, chodil za svým profesorem do tzv. Varhaníkovny, kde Antonín Liehmann žil se svou rodinou a kde Dvořák získával hudební základy. S Terinkou společně hrávali duety a pan učitel jim pro radost občas i něco zkomponoval.
Bohužel neměla první Dvořákova láska šťastný konec. Pan učitel sice poznal Dvořákův talent, ale znal také velmi dobře nuzný život hudebníka. Nevěřil, že by Dvořák mohl Terinku dostatečně finančně zabezpečit, a proto se ji rozhodl provdat za bohatého ženicha.
V roce 1984 se Varhaníkovně vrátila původní podoba. I dnes si tu tedy příchozí mohou vychutnat atmosféru hudební školy 19. století a prohlédnout si notový záznam úplně první skladby, kterou Antonín Dvořák pod vedením svého učitele zkomponoval.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Pár vteřin a mohli tam všichni zůstat.‘ O stažení hasičů z Vrbětic rozhodla třiceticentimetrová střepina
-
35 let demokracie: Češi dál hodnotí současný režim jako lepší než ten předlistopadový, ukazuje průzkum
-
Drogy a sexuální násilí. Vlivný rapper může dostat doživotí, mezi oběťmi mají být i děti
-
Hurikán Milton udeřil na Floridu. Bouře dorazila k pobřeží dříve a jižněji, než se očekávalo