Vedení Olomouce bude investovat do fotovoltaiky. Panely umístí i na střechu Moravského divadla

21. červen 2023 15:10

Nejen domácnosti, ale taky města a obce chtějí ušetřit za energie pomocí fotovoltaiky. Spoléhat se na slunce má v plánu i olomoucká radnice. Fotovoltaické panely její vedení nechá umístit na rekultivované skládce v Grygově. A na části střechy Moravského divadla.

Podle jeho ředitele Davida Gerneše se bude jednat o první fotovoltaiku v olomoucké městské památkové rezervaci. „Nad střechou přístavby Moravského divadla se bude instalovat fotovoltaická elektrárna, která by měla zajistit zhruba 10 % energetické soběstačnosti našeho divadla,“ říká Gerneš, který stojí nedaleko služebního vchodu.

Projekt je hotový a čeká se na dotaci. V létě příštího roku by mělo být hotovo. Fotovoltaika by měla přijít na zhruba milion, návratnost je tříletá, divadlo ušetří ročně zhruba 350 tisíc, odhaduje ředitel Gerneš.

Přístavba Moravského divadla Olomouc, na jejíž střeše by v budoucnu měly být umístěna fotovoltaická elektrárna

Na radnici energie hlídá náměstek primátora Otakar Bačák z hnutí Společně. Energie chce především šetřit. Podle něj se za poslední rok podařilo ušetřit zhruba 5 procent energií oproti předcházejícímu roku. Pak se také snaží energie nespotřebovat. Proto podporuje výměnu například staršího osvětlení za LED diody.

V třetím pilíři se město snaží energie samo vyrábět. V tomto případě náměstek Bačák čeká na schválení zákona o komunitní energetice. Chystá se totiž fotovoltaická elektrárna i na rekultivované ploše skládky v Grygově. „Na ní není možné provozovat žádnou rekreační činnost, ani výdělečnou činnost, ale pasivní umístění solárních panelů by tam bylo možné,“ potvrzuje Bačák.

Vypůjčování energie mezi akciovými společnostmi

Elektřinu by město samo spotřebovalo, vysoký odběr energie má především městská hromadná doprava. „Testujeme i možnosti, aby si energii vzájemně mohly vypůjčovat naše akciové společnosti, protože třeba mají různé režimy,“ dodává Bačák.

S projektováním by se podle něj mohlo začít do dvou tří let. Fotovoltaické panely by se mohly ale objevit i na tribunách fotbalového stadionu nebo na nově postavené budově pro odstavování tramvají nedaleko hlavního nádraží.

Chcete mít zprávy (nejen) z vašeho kraje pořád při ruce? Odebírejte Zprávy ČRo Olomouc ve svých podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.

Spustit audio