Vodojem v zámeckém parku v Letohradu má podobu z první republiky. Slouží dodnes
V Pardubickém kraji bychom našli hodně vodojemů, ale málokterý si drží podobu prvorepublikových staveb. Jeden takový zdobí zámecký park v Letohradu a dodnes zásobuje vodou třetinu města. Jde o vzácnou industriální památku ozdobenou skvělou kamenickou prací.
Vodojem vznikl v letech 1926 až 1928, a to jako zdroj pitné vody pro tehdejší město Kyšperk, dnešní Letohrad. V nedaleké Ústecké ulici byl nalezen pramen, který prýštil ze skály. Město ho podchytilo, udělalo studnu a vyrazilo do skály 11 metrů hlubokou štolu. Ovšem vodu bylo potřeba někam vyvést, a tak vznikl historický vodojem nad zámkem. Po zřízení vodojemu v roce 1928 se začala budovat rozvodná síť pro město.
V roce 2016 pečlivě zrestauroval kamenické obložení Tomáš Čížek. Přesně podle původního návrhu, díky čemuž zůstal historický ráz vodojemu zachovaný. Uvnitř objektu nic zajímavého není, zato nedaleko odtud stojí ještě jedna zachovalá budova vodárny, s původní studnou a štolou, která napájí zmíněnou třetinu Letohradu.
Stavba se nachází u silnice od Ústí nad Orlicí směrem do města a upoutá historickým vzhledem s kamenným reliéfem jelena v průčelí a letopočtem 1926. Uvnitř je bohužel jen málo původního vybavení, vše je dnes vyvedeno v nerezu, ale je vidět hluboká původní studna, ze které je proražená štola.
Voda je úžasně čistá, protože sem prýští rovnou ze skály. Obyvatelům Letohradu proto dělají radost nejen dvě historické industriální budovy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Pět ministerských výtek. Svědky Jehovovy prověřuje resort kultury, hrozí jim ztráta registrace
-
Je libo tipy? Stránka láká na nesplnitelné, v pozadí stojí člověk z problematického sázkového byznysu
-
Beyoncé si odnesla Grammy za nejlepší album i žánr country. Objevem roku je Chappel Roan
-
Cla na výrobky z Evropy přijdou podle Trumpa ‚velmi brzy‘. ‚Oni nás skutečně využívají,‘ uvedl