Vrch Žďár na Rokycansku byl osídlen už v době bronzové. Dnes nabízí krásný výhled
Vrch Žďár na Rokycansku nelze přehlédnout. Pozornost lidí přitahoval odpradávna a svého času se tvrdilo, že na něm měli hradiště Keltové. Podle dochovaných valů ale k prvnímu osídlení došlo už v době bronzové, zatímco průkazné stopy Keltů chybí. Na vrchol se každopádně vyplatí jít nejen z historických důvodů.
O Žďáru odpradávna kolují legendy a pověsti. Nejoblíbenější vypráví, že je na něm ukrytý ohromný poklad. Někde pod velikým balvanem na samém vrcholu jsou prý drahokamy a zlato, ke kterým se vstup otevírá jen na Velký pátek. Má to ale háček. Bohatství údajně střeží zlý ohnivý pes. A vy pro poklad musíte přijít sami. Není divu, že ho zatím ještě nikdo ze Žďáru neodnesl.
Traduje se, že na vrcholu měli kdysi svoje hradiště Keltové, což se dočtete i na vrcholové ceduli Klubu českých turistů. Podle současných archeologických poznatků jsou ale dochované valy v úpatí hory mnohem staršího data. Pocházejí už z doby bronzové. Stopy Keltů se dosud nepodařilo na Žďáru prokázat.
Žďár vždycky přitahoval pozornost milovníků přírody i geologů. Není divu. Z východní strany má ostře kolmou stěnu, která dokládá hned několik geologických pochodů. Hora je sopečného původu a za dlouhé miliony let ji formovala i větrná a vodní eroze. Dnes tu najdeme horniny jako buližník, slepenec, břidlici a další.
Tajemnou horu je třeba chránit
Přírodní rezervací byl vrch Žďár vyhlášen už v roce 1953. Hlavním důvodem ochrany je zachovalé společenství lesa rostoucího na skaliskách. Vrchol se nachází ve výšce 629 metrů nad mořem. Hora výrazně převyšuje okolní terén, přibližně o 300 metrů. Vystoupat se na ni musí pěkně po svých. Vede sem žlutá a červená turistická trasa.
Za trochu námahy se ale nahoře dočkáte příjemné odměny - překrásného výhledu do krajiny. Spatříte mimo jiné obec Osek. Je zajímavé, že právě tak se v minulosti možná Žďár jmenoval. Východní kolmá stěna je totiž jakoby oseknutá.
A co znamená Žďár? Jedna z teorií říká, že tu kdysi dávno stávaly milíře pro výrobu dřevěného uhlí. Pro milíře bylo potřeba mít takzvané vhodné žďářiště neboli ohniště pro přípravu dřeva.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Kutnohorský léčitel netrpěl bludy, tvrdí znalec. ‚Paralelní vesmíry jsou reálná vědecká hypotéza,‘ řekl
-
Paušální daň je v Česku absurdní, její původní idea se úplně zvrhla, říká sociolog Prokop
-
‚Smrt byla ta nejméně špatná věc.‘ Vězni Asadova režimu popisují mučení, které zažívali za mřížemi
-
S eDoklady do banky nebo na poštu. Letos půjde na elektronickou občanku také odvolit