Vysloužilé loutky brněnského Divadla Radost nekončí ve skladu. Mají své muzeum
Když v roce 1999 začala v Brně rozsáhlá přestavba Divadla Radost, usmysleli si jeho pracovníci, že třešničkou na dortu bude vybudování Muzea loutek. A podařilo se. Do Radosti nyní děti nemíří jen na divadelní představení, ale také na prohlídku svých oblíbených loutkových hrdinů.
„Divadlo tady bude za chvíli už celých 70 let. A celou dobu se z každé hry odkládala série loutek. Takže teď už tady máme bezmála 2 000 exemplářů. Nejstaršími loutkami jsou přitom Dlouhý, Široký a Bystrozraký,“ popisuje ředitel Divadla Radost Vlastimil Peška.
O prohlídku loutek z odehraných představení je poměrně velký zájem. Do expozice míří školní výpravy, zastavují se tu rodiny s dětmi, třeba cestou z víkendových představení. V samotných prostorách muzea se navíc pravidelně představení odehrávají. „Situujeme sem spíše komorní představení napsaná pro menší loutky,“ dodává principál Peška.
Brněnské Muzeum loutek přitahuje pozornost už svým zevnějškem. Budova totiž svým tvarem připomíná příď lodi, která vyplouvá z areálu divadla do ulice Cejl. Atraktivní expozice je přístupná návštěvníkům denně kromě soboty.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Stanjura: Rozpočty naší vlády vždy dopadly lépe, než se čekalo. Na vnější šoky jsme reagovali dobře
-
Meta přechází od factcheckingu ke Community Notes. ‚Je to krok zpátky,‘ varuje koordinátor Demagogu
-
Proti Rusku neplatí papír, ale reálné záruky jako zbraně, myslí si zmocněnec pro obnovu Ukrajiny
-
ŽIVĚ: Hokejisté Sparty hostí na svém ledě Mladou Boleslav, Radiožurnál Sport vysílá přímý přenos