Vzácné pečeti a hradní klíč z 3D tiskárny. Správci Bouzova spolupracují s olomouckou univerzitou

Na hradě Bouzov drží krok s dobou. Na olomoucké univerzitě nechala kastelánka vytisknout 3D kopie historických pečetí a právě v těchto dnech už se skenuje i jeden z hradních klíčů. Tím ale plány nekončí.

Téměř kosmické zvuky vydává jedna z 3D tiskáren ve Vědeckotechnickém parku Univerzity Palackého v Olomouci. Na tisk zvětšenin 600 let starých vzácných pečetí z hradu Bouzova spokojeně dohlíží Filip Auinger. „Jsou to takové ty zakázky s hlubokým lidským příběhem, které baví, které jsou zajímavé, jsou jedinečné,“ říká.

Pro větší komfort návštěvníků se drobný originál výrazně zvětšil. „Zhruba z centimetrové velikosti jsme se dostali asi na 10 centimetrů, to znamená, že i návštěvník s běžným zrakem je schopen rozeznat detaily pečeti,“ upřesňuje Auinger.

Už teď se připravují na další historickou raritu, hradní klíč. „Dnes už nikdo neumí vyrobit kopii starých, historických klíčů od těch obrovských nádherných dubových dveří. Naskenování originálu a vytištění nového klíče je způsob, jak získat přesnou kopii. Je na tom krásné i to, že zatímco původní klíč je z kovu, nový klíč můžeme tisknout z vysoce zajímavých technologických materiálů, kterým je plast s přídavkem karbonu,“ vysvětluje Filip Auinger.

Zvonivý kovový zvuk materiál sice postrádá, důležité ale podle současných hradních správců je, aby dobře sloužil.

V plánu je i model hradu

Mezitím jsem přejela do zhruba 40 kilometrů vzdáleného Bouzova. V jednom ze sálů už dvě zvětšené kopie dává pod sklo do vitríny Sylva Marková z Národního památkového ústavu. „Pečeť Zdeňka III. Kostky z Postupic, který vlastnil hrad a získal ho na základě svých diplomatických služeb pro krále Jiřího z Poděbrad,“ komentuje a nasazuje si bílé rukavičky. „Aby návštěvníci dobře viděli, musí se přeleštit sklo, pod kterým budou pečetě umístěné, a musí se tam nainstalovat i podložka, aby byla ta pečeť hezky vidět,“ dodává Marková.

Kastelánka Zuzana Šulcová už má v hlavě další plány. Vysokoškoláci pomůžou i s 3D modelem Bouzova před poslední velkou přestavbou na přelomu 19. a 20. století. „My máme zachováno hodně fotografií z doby před přestavbou, máme i půdorysy původního hradu, a máme tedy přislíbeno, že bychom mohli doplnit naši výstavu 700 let v papíru a kameni ještě o tento 3D model,“ uvedla kastelánka.

Budoucí pedagogové z olomoucké univerzity zase pomůžou s popularizací prohlídek hradu pro dětské návštěvníky.

autor: bam
Spustit audio