Z pozorování ptáků se dozvíme, jak funguje náš svět, říká ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Zdeněk Vermouzek
0:00
/
0:00

Ptákem roku letos vyhlásila Česká společnost ornitologická káně lesní. Upozorňuje tak mimo jiné na ohrožení kání z důvodu nebezpečí otrav, kterým tento druh čelí.

„Jedná se jak o otravy cílené, kdy někdo nastraží jed v krajině proto, aby otrávil dravce nebo šelmy. Pak jsou tu ještě otravy sekundární, které sice nikdo nechce, ale stanou se jaksi mimochodem, protože v krajině používáme těch jedů příliš mnoho,“ říká Vermouzek.

Káně lesní

Ptáka roku vybírá Česká společnost ornitologická už od roku 1992. Kromě toho pořádá celorepublikové sčítání ptáků, kterého se letos v lednu zúčastnilo 17 tisíc dobrovolníků.

A co nás podle Zdeňka Vermouzka na ptácích fascinuje?

„Ptáci jsou pro nás zajímaví tím, že jsou velmi podobní lidem. V mnoha ohledech podobnější než mnohem příbuznější savci. Většina savců používá jako svůj hlavní smyslový orgán čich. Pohybuje se v noci, nenápadně, ve skrytu. Naproti tomu ptáci jsou hodně vizuální. Podobně jako lidé mají výborný zrak, tím pádem jsou i často nápadně zbarvení, protože to patří k jejich komunikaci. Nám to vyhovuje, protože je můžeme snadno pozorovat,“ uvádí Vermouzek jeden z důvodů zájmu lidí o ptačí svět.

Sýkorka na krmítku

Podle čeho se pták roku vybírá, co všechno obnáší práce ornitologa a co se České společnosti ornitologické daří měnit v přístupu společnosti ke krajině?

Poslechněte si rozhovor.

autor: pese
Spustit audio