Hrdinství se dá pěstovat v rodině i v národě, je přesvědčený vojenský historik Martin Vaňourek
Hrdina je podle něj člověk, který má rád svoji vlast, svoji rodinu, své přátelé a který miluje život. „Máme je, ale moc si jich neumíme vážit,“ konstatuje historik z Mohelnice.
Ve svých knihách píše nejen o hrdinech, ale i obyčejných vojácích. „Snažím se každému člověku, na kterého život a osud zapomněl, a je ta příležitost, vrátit čest a jméno,“ vysvětluje. Využívá mnoho písemných a fotografických materiálů, osobní deníky, záznamy z archivů i informace z rodiny.
Jde mi hlavně o události, které nejsou nikde zaznamenané.
Martin Vaňourek o stovkách natočených rozhovorů s pamětníky
Martin Vaňourek natočil stovky rozhovorů s pamětníky, zpracovanou má zatím zhruba třetinu. „Jde mi hlavně o události, které nejsou nikde zaznamenané,“ říká a vzpomíná na setkání s vojáky z pevností, od dělostřelectva, letectva či bývalými tankisty 1. československé samostatné tankové brigády v Sovětském svazu.
Aktuálně připravuje knihu ke 30. výročí vzniku 7. mechanizované brigády v Hranicích, plnou vzpomínek desítek současných a bývalých vojáků. „Je mezi nimi i patnáct žen,“ dodává Martin Vaňourek.
Všechny hosty a rozhovory z pořadu Větrník najdete i na webu Českého rozhlasu Olomouc nebo v podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.