Zápasníka a siláka Gustava Frištenského zavedla do Litovle láska. Dnes ho představují v tamním muzeu
Silák a zápasník Gustav Frištenský patří mezi nejpozoruhodnější sportovní osobnosti první poloviny 20. století. Jeho slávu, ale i životní osudy představuje expozice umístěná v podkroví muzea v Litovli v Olomouckém kraji. Stará se o ni vedoucí muzea Zdenka Frištenská, která je zároveň zápasníkovou praneteří.
Gustav Frištěnský se do Litovle dostal díky srdeční záležitosti. Narodil se před 140 lety v Kamhájku, cože je malá osada obce Křečhoř u středočeského Kolína. Jako nejstarší syn v zemědělské rodině musel od malička pomáhat na statku a odborníci jeho sílu a houževnatost přikládají právě této práci, která jej zocelila. Stejné to bylo i u jeho čtyř bratrů, kteří, což se moc neví, také aktivně zápasili.
Po vyučení řezníkem odjel Gustav na zkušenou do Brna, kde bydlel u strýce Aloise Choděry. Ten byl zakladatelem tamního Sokola a Gustav tak chodil do Besedního domu cvičit. Zde poprvé ochutnal radost z pohybu i zápasnické vítězství. V roce 1899 přešel do atletického klubu Helas v Brně a stalá se jedním z nejúspěšnějších zápasníků. V roce 1903 vyhrál jako první Čech mistrovství Evropy.
Okolnosti jej pak donutily k přestupu na profesionální zápasnickou kariéru a díky tomu se vydal na turné po zahraničí i po vlastech českých. V roce 1906 zápasil v Litovli a kytici růží mu jako vítězi předala dcera prvního sládka rolnického akciového pivovaru Miroslava Ellederová. Přeskočila mezi nimi jiskra a o dva roky později si Gustav Miroslavu vzal za manželku. Od té doby patřil do Litovle natrvalo.
Gustav Frištenský byl i velký vlastenec
V Litovli bydlel Gustav s manželkou nejprve ve správní budově pivovaru, později se přestěhovali do vily v dnešní Frištenského ulici. Nezapomněl ale ani na své zemědělské kořeny. Po pozemkové reformě v letech 1926 až 1927 si spolu s bratrem Františkem pronajali v Lužici u Šternberka zbytkový statek po knížeti z Lichtenštejna o výměře 102 hektarů půdy.
Nejenže hospodařili, ale starali se i o rozvoj zdejšího českého obyvatelstva. Stavěli domy pro své zaměstnance, postavili českou školu, Národní dům v Babicích a další stavby. Na konci 30. let o statek v důsledku obsazení Sudet přišli. Po válce se ho zcela zdevastovaný pokusili obnovit. Bohužel jen do roku 1949, kdy připadl Státním statkům.
Gustav Frištenský se podílel i na odboji proti okupantům, což ho nakonec na čas stálo svobodu. Pobyt ve věznici v dnešní polské Wroclawi považoval za nejhorší období svého života. To nejhorší ho však ve skutečnosti mělo teprve potkat. V březnu 1947 náhle zemřela jeho manželka Miroslava. S jejím odchodem se Gustav nikdy nesmířil. Sám umřel o deset let později, 4. dubna 1957. Je pohřben na litovelském hřbitově.
Expozice v litovelském muzeu ukazuje nejen jeho bohatou zápasnickou kariéru, ale právě i mnohé z jeho běžného života. Ukazuje jej jako dobrého hospodáře, citlivého manžela a přítele všeho vlasteneckého. A představuje i jeho anabáze herce ve filmu či muže vystupujícího v cirkuse. V expozici jsou k vidění například originální činky, se kterými Gustav Frištenský cvičil. A návštěvníci si s ním dokonce mohou i poměřit síly na několika trenažerech.
Procházka městem je pak zavede k soše Gustava Frištenského před litovelskou Sokolovnou, na jejíž stavbě se rovněž finančně podílel, či k jeho domu na nábřeží jednoho z ramen Moravy. A i do Lužice, kde dodnes stojí mohutná budova statku s pamětní deskou slavného siláka a zápasníka, je to z Litovle jen kousek.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...