Zchátralé obilní silo v centru Olomouce se promění v moderní kancelářskou stavbu

15. duben 2013

Dvacet let nevyužívané obilní silo v centru Olomouce se promění v originální kancelářské prostory. Patnáctipatrová budova Silo Tower má být hotová příští rok v lednu.

V pěti podlažích v úrovní jedenáctého až patnáctého patra vzniknou prosklené kanceláře.

Jedná se o první nástavbu sila tohoto typu v České republice, popisuje svoji vizi investorka Bohdana Hošková.

„V horní části budou prosklené kancelářské prostory, patnácté patro bude menší prostor, ale s obrovskou terasou a v přízemí bude luxusní recepce se zachováním původních prvků násypek a s malou zasedací místností. Uprostřed bude výtah, který nebude venkovní, ale budeme ho umísťovat do stávající konstrukce původního sila, protože nová budova bude širší, bude vynesena horní část na sloupech,“ vysvětluje.

Pro zchátralé silo hledala Bohdana Hošková jiné využití než bydlení. Nakonec se rozhodla pro odvážný návrh architekty Blanky Zlamalové.

„V konečné fázi vyroste v Olomouci budova, ve které bude levitovat pět podlaží a která rozhodně tím, jak je postavena částečně na železobetonových konstrukcích, oddemonstruje možnosti tohoto materiálu a bude v této lokalitě, která zatím vypadá tak, jak vypadá, iniciovat další zástavbu. V to pevně doufám,“ dodává Hošková.

Nová dominanta města dosáhne výšky 37 metrů

Vstup bude pro především pro odvážné, protože stavba má být prosklená až na úroveň podlah. Architektka si pochvaluje i samotnou, dnes už zchátralou stavbu sila.

Podle ní je postavena na deseti velkých a třech malých komorách a vnitřním schodišti. Je dobře vymyšlená, a přestože je na první pohled křehká, dovedla čelit velkým proměnlivým zatížením.

V současnosti sedmnáctimetrová budova dosáhne po úpravách výšky 37 metrů. Podle autorky návrhu však panorama Olomouce nenaruší.

autor: bam
Spustit audio