Že jsou hadi nebo pavouci odpudiví? Lidé jsou ovlivnění předsudky, říká zoolog Pavel Javůrek

Plazi, obojživelníci a bezobratlí. Ti jsou velkou chovatelskou vášní zoologa Pavla Javůrka, který působí v olomoucké ZOO. „Lásku k těmto zvířatům mám už od útlého dětsví,“ říká.

Doma chová spoustu zvířat už několik. „Sofistikovaněji asi od 12 let. Začínal jsem s užovkovitými hady. Například s užovkou červenou, což je takový běžný začátečnický had,“ vzpomíná na své chovatelské začátky.

Čtěte také

„Jako dítě jsem začal z přírody tahat různý hmyz, obojživelníky. V té době netuše, že celá řada těch živočichů je chráněných. Když pak rodiče byli mé vášni nakloněni, začal jsem chovat zvířata i doma,“ dodává k lásce k živočichůlm, kteří jsou často opomíjení.

A nejen to. Pro velkou část lidí jsou hadi nebo pavouci taky velmi odpudiví. „Jsou to vžité předsudky. V člověku je zakořeněné, že had znamená nebezpečí. Může to být z pradávna i nějaký biblický rozměr,“ zamýšlí se Javůrek.

Jsou to vžité předsudky. V člověku je zakořeněné, že had znamená nebezpečí.
Pavel Javůrek, zoolog

Výpravy za ním do olomoucké ZOO často pořádají i školy. Malé děti předsudky nemají. Jsou zpočátku trochu ostýchavé, ale pak si třeba zvíře i pohladí. Horší je to s paními učitelkami,“ směje se.

Co ho na těchto živočiších fascinuje? Nejen na to odpovídal Pavel Javůrek v rozhovoru s Petrou Ševců. Poslechněte si ho celý ve výše přiloženém audiu.

Všechny hosty a rozhovory z pořadu Větrník najdete i na webu Českého rozhlasu Olomouc nebo v podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.

autor: pese
Spustit audio

Související