Ze zámku Brandýs nad Labem se můžete vydat po stopách Rudolfa II.
Římský císař Rudolf II. Habsburský byl vyhlášeným milovníkem umění, ale také zahrad a lovu. Své státnické povinnosti přenesl na Pražský hrad. Pro kratochvíle a jako letní sídlo a hlavní mimopražské sídlo naopak zvolil Brandýs nad Labem, který povýšil na královské komorní město.
V Brandýse pobýval po celou dobu své vlády, naposledy rok před smrtí. Brandýs nad Labem za Rudolfa II. doslova vzkvétal, stejně tak Lysá nad Labem a Benátky nad Jizerou, které do císařova „komorního panství“ patřily. Právě ze zámku v Brandýse nad Labem se můžete vydat po nové Naučné stezce „Krajinou Rudolfa II.“.
Vznikla díky spolupráci mezi městy Lysá nad Labem, Brandýs nad Labem a Benátky nad Jizerou. Jak napovídá název, stezka vás zavede na císařova oblíbená místa, ale také po stopách císařových předchůdců i následovníků, kteří svými počiny krajinu mezi Labem a Jizerou dotvářeli.
Stezka začíná na zámku v Brandýse a vede přes bývalé rudolfínské panství
Výlet je potřeba si dobře naplánovat. Stezka je totiž dlouhá 65 km a vede z Brandýsa nad Labem přes Lysou nad Labem do Benátek nad Jizerou po levé straně toku řeky Jizery a zpět do Brandýsa nad Labem po pravé straně toku řeky. Provede Vás nejen zámeckými zahradami, ale také dalšími 17 zastaveními, kde se z informačních tabulí dozvíte řadu zajímavostí o historii i o přírodě Polabského kraje. Informační tabule jsou navíc doplněny rytinami, historickými mapami, obrazy a plány.
Rudolf II. byl nejen milovníkem umění, ale také lovu a zahrad
Zahrada v Brandýse nad Labem byla v době Rudolfa II. jednou z nejkrásnějších evropských zahrad. Svojí architekturou i tím, co na ní rostlo, byla rovnocenná zahradě Pražského hradu, byla dílem dvorských umělců a zahradníků, měla výstavné pavilony, kašny, voliéry. Dodnes se zachovala její 3 patra, ale z původních renesančních staveb přežila ničení třicetileté války pouze balustráda, dílo florentského architekta Giovanna Gargioliho a kamenického mistra Antonia Brocca.
Bohuslav Balbín popisuje, jak Rudolf II. vlastníma rukama okopával a plel cizokrajné rostliny. Naučná stezka vás provede po všech zahradách zámků původního Rudolfovského komorního panství a dostanete se i na místa, kde už můžeme pouze vzpomínat. Jednou ze zastávek je například i zámek Opočín, renesanční lovecký zámeček, který už zmizel počátkem baroka, takže dnes existuje pouze v archeologických nálezech. Leží v oblasti oblíbeného Rudolfova loveckého revíru.
Z bývalých rudolfínských rozlehlých lesů, kam slavný císař jezdíval lovit, jsou už dnes pouze malé zbytky a oázy. Přesto tu na nás dýchne „genius loci“.
Cestou zavzpomínáme i na Rudolfa coby milovníka umění. Například na zámku v Benátkách nad Jizerou pobýval jako vzácný host Tycho Brahe a dodnes si tu můžete na zámku prohlédnout jeho pracovnu i tzv. „benátecký poledník“.
Poznáte ale také krásnou přírodu Polabského kraje. Po cestě napříč Krajinou Rudolfa II. se můžete vydat i s dětmi. Části trasy vedou po silnici, části po zpevněných komunikacích, místy lesní cesta nebo pěšina.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Pod přehradou záplavy, nad ní sucho. Obce závislé na kachovské nádrži se bojí, co bude, až vyschne
-
ONLINE: ‚Nepřítel setrvává v defenzivě.‘ U Orichivu v Záporožské oblasti pokračovaly tvrdé boje
-
‚Moje poslední školní stávka.‘ Greta Thunbergová končí středoškolské studium, demonstrovat chce dál
-
Ochomýtal jsem se kolem dobrých muzikantů, pak to jede samo, říká hudebník nominovaný na Grammy