Zemřel bývalý náčelník Horské služby Jeseníky Zerzáň, po srpnu 1968 ukrýval Čáslavskou

28. listopad 2023 13:58

Ve věku 86 let zemřel bývalý náčelník Horské služby Jeseníky Zdeněk Zerzáň. V čele organizace zachraňující životy návštěvníků hor stál v letech 1967 až 1987.

Po invazi armád Varšavské smlouvy v srpnu 1968 ukrýval před tajnou policií gymnastku Věru Čáslavskou. Byl také vynikajícím sportovcem, jako první a nejspíš jediný sjel v roce 1980 na lyžích nejvyšší horu Afriky Kilimandžáro, uvedla na facebooku Horská služba ČR.

„V těle Zdeňka Zerzáně bilo srdce horala, dobrodruha a hlavně správného chlapa. Až do včerejška,“ napsali na sociální síti horští záchranáři.

Věru Čáslavskou ukrýval na horské chatě Vřesová studánka asi čtrnáct dní. Gymnastka se poté přidala k reprezentaci a z Mexika přivezla tři olympijská zlata. Na začátku normalizace byl Zerzáň vyloučen z komunistické strany.

Z postu náčelníka jesenické horské služby odešel v roce 1987 pod politicky motivovaným nátlakem. Po pádu komunismu Zerzáň provozoval leteckou firmu a školu létání. Angažoval se také v komunální politice, v letech 1994 až 1998 byl místostarostou Šumperka. Založil a deset let předsedal Sdružení cestovního ruchu Jeseníky.

Poslechněte si vzpomínku na Zdeňka Zeržána, kterou s historikem Vítem Lucukem připravil Miroslav Kobza. 

Chcete mít zprávy (nejen) z vašeho kraje pořád při ruce? Odebírejte Zprávy ČRo Olomouc ve svých podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.

Spustit audio